Otwarto nabór zgłoszeń na 16. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

W 2019 roku odbędzie się 16. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Nowa formuła wydarzenia, opracowana przez Radę Programową powołaną przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, pozwala na indywidualne zgłoszenia artystów z całego świata. 9 lipca ruszył nabór prac.

Wystawa „Bunt materii”, widok ekspozycji, fot. Marta Kowalewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Bunt materii”, widok ekspozycji, fot. Marta Kowalewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowe Triennale tkaniny cieszy się renomą najstarszej i najważniejszej prezentacji zjawisk związanych z medium tkaniny. Zbliżająca się 16. edycja wydarzenia stała się okazją do odświeżenia formuły i wprowadzenia kilku istotnych zmian w zasadach jego organizacji.

Od tego roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi umożliwia bezpośrednie zgłoszenia twórców z całego świata wykorzystujących w swojej pracy medium tkaniny. Poprzedni system naboru zakładał pośrednictwo komisarzy z różnych krajów, którzy rekomendowali artystów do udziału w MMT.

W czasach swobodnego i szybkiego przepływu informacji takie rozwiązanie nie jest już konieczne, a nowa forma naboru nada wydarzeniu otwarty charakter. Aplikacja możliwa jest za pomocą formularza zgłoszeniowego online w języku polskim i angielskim dostępnego na stronie internetowej Muzeum.

Kolejną nowość stanowi wprowadzenie tematu przewodniego dla każdej edycji. Prace prezentowane w ramach 16. MMT mają twórczo odpowiadać na hasło Przekraczanie granic. Temat ten odsyła do szerokiego spektrum aktualnych problemów społecznych, kulturowych czy politycznych. Przywołuje pytania o znaczenie granic we współczesnej, wciąż zmieniającej się rzeczywistości. Ale równocześnie odnosi się do refleksji nad możliwościami artystycznej ekspresji, przekraczaniem ograniczeń medium i wchodzeniem tkaniny w dialog z innymi dziedzinami twórczości.

„Przezroczystość”, Judith Droppa, 1977, fot. Marta Kowalewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przezroczystość”, Judith Droppa, 1977, fot. Marta Kowalewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nabór prac do konkursu potrwa do 30 listopada. Szczegóły konkursu są dostępne na stronie organizatora.

16. Międzynarodowe Triennale Tkaniny
Organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Zgłoszenia od 9 lipca do 30 listopada 2018 roku

Komentarze wyłączone.