Wyniki konkursu projektowego School of Form i MNW

Muzeum Narodowe w Warszawie oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny nawiązały współpracę, w ramach której studenci School of Form zaprojektowali meble mające służyć za wyposażenie księgarni Art Bookstore mieszczącej się w Muzeum.

„MNW”, Agata Starmach i Aleksandra Stachowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„MNW”, Agata Starmach i Aleksandra Stachowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do konkursu zgłoszono 6 prac. Jury konkursowe oceniające projekty nie wyłoniło żadnej koncepcji nowej księgarni gotowej do realizacji. Wyróżniono natomiast dwa projekty ex aequo. Praca Futura Zhyldys Kozhairovej i Anastasii Guriny została doceniona, jako projekt elastycznego systemu pozwalającego dopasować zestawienia elementów do bardzo różnych przestrzeni, i choć konfiguracja zaproponowana dla podestu przed Galerią Sztuki XX i XXI Wieku jury nie przekonała, Futura pokazała duży potencjał do dalszego opracowania. Atutem pracy są zwłaszcza skalowalność w kontekście ilości towaru, oraz język formalny, który w zaskakujący i atrakcyjny sposób odnosi się do monumentalnego charakteru architektury Muzeum Narodowego w Warszawie. Surowość środków daje prosty i szlachetny efekt mocno osadzony we współczesnych trendach projektowania wnętrz publicznych, zwłaszcza poprzez zastosowanie siatek stalowych i prętów lakierowanych na czarny półmat.

Praca MNW Agaty Starmach i Aleksandry Stachowskiej została doceniona jako radykalny i bezkompromisowy koncept projektowy, zdecydowanie najbardziej odważny spośród zaproponowanych rozwiązań. Kompaktowa forma będąca odwzorowaniem przestrzennym logotypu Muzeum Narodowego w Warszawie zawiera wiele interesujących rozwiązań formalnych i funkcjonalnych, jednakże narzuca też wiele ograniczeń, które wynikają wprost z formy znaku. Kąty, które zostały narzucone przez znak blokują ruch i możliwość dostępu do półek. Praca spełnia też ważne kryterium, podkreślenia duktów komunikacyjnych prowadzących do Galerii Sztuki XX i XXI wieku znajdującej się za księgarnią. Atutem pracy jest jej kompleksowość, dopracowanie detalu i świetna, komunikatywna i estetyczna prezentacja.

Uczestnicy projektu:
Studenci: Jacek Dajewski, Anastasia Gurina, Zhyldyz Kozhoiarova, Klara Vivien Kubickova, Katarzyna Kujawa, Joanna Nowacka, Khrystyna Perkina, Lidia Radziszewska, Patricia Rusin, Magdalena Skoczylas, Aleksandra Stachowska, Agata Starmach, Michalina Tokarska, Lea Turzakova
Opiekun: Marta Rowińska, architekt, wykładowca School of Form
Konsultanci: Pracownicy Muzeum Narodowego i księgarni Art Bookstore

Wystawa prac konkursu projektowego School of Form
Od 6 do 29 lipca 2018 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Komentarze wyłączone.