• 2018-07-14

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

To pierwsza przeglądowa wystawa obejmująca ostatnie 28 lat rodzimego wzornictwa, a zarazem pierwsza wystawa dizajnu w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zgromadzono na niej ponad 160 obiektów blisko 240 autorów.

Z drugiej strony rzeczy. Dizajn po 1989 roku, Muzeum Narodowe w Krakowie, fot. Mateusz Szczypiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z drugiej strony rzeczy. Dizajn po 1989 roku, Muzeum Narodowe w Krakowie, fot. Mateusz Szczypiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najliczniej reprezentowana jest branża meblarska, która – po części za sprawą utalentowanych projektantów, m.in. Tomasza Augustyniaka, Renaty Kalarus, Krystiana Kowalskiego, Piotra Kuchcińskiego czy Tomka Rygalika – stała się już polską specjalnością. Przekonamy się też, że mimo upadku wielu hut i fabryk, bogate tradycje swoich dyscyplin z powodzeniem starają się podtrzymywać twórcy szkła użytkowego, ceramiki i tkaniny dekoracyjnej: Agnieszka Bar, Joanna Rusin, Bogdan Kosak czy Marek Cecuła.

Efektowne animacje Dawida Kozłowskiego poświęcono projektowanym i produkowanym w Polsce środkom komunikacji publicznej i szeroko rozumianego transportu. Nie zabrakło również przykładów sprzętu oświetleniowego i AGD, różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, narzędzi, zabawek i pamiątek. Znacząca część eksponatów wymyka się podziałom branżowym, świadcząc o inwencji wykazanej przez ich autorów.

Z drugiej strony rzeczy. Dizajn po roku 1989
Od 6 kwietnia do 19 sierpnia 2018 roku
Oprowadzanie kuratorskie: 15 lipca 2018 roku, godz. 12.00
Oprowadzanie: kurator prof. dr hab. Czesława Frejlich
Muzeum Narodowe w Krakowie

Komentarze wyłączone.