• 2018-07-14

Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko

Od 28 lipca w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać nową wystawę czasową – Nowy poczet władców polskich. Świerzy kontra Matejko. Na ekspozycji będzie można zobaczyć 49 kolorowych portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego, namalowanych na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, w zestawieniu z 42 rysunkami Jana Matejki z albumu Poczet królów i książąt polskich, powstałych na zamówienie wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa. Wystawa potrwa do 30 grudnia.

Waldemar Świerzy, „Jadwiga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Waldemar Świerzy, „Jadwiga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W latach 2004-2013 polski grafik Waldemar Świerzy, za namową swojego przyjaciela i ucznia Andrzeja Pągowskiego, zrealizował projekt namalowania nowego pocztu polskich władców. „Chciałem, aby drugie (po matejkowskim) tak kompleksowe przedstawienie polskich królów i książąt było bardziej bezpośrednie i spontaniczne oraz skupiało się na ludzkiej stronie władców” – opowiada Andrzej Pągowski, pomysłodawca projektu, artysta grafik, autor około tysiąca czterystu plakatów wydawanych drukiem w Polsce i zagranicą.I rzeczywiście tak się stało. W przeciwieństwie do prac Jana Matejki, które powstawały z myślą o pokrzepieniu serc rodaków i w swoim założeniu były posągowe, ikoniczne, majestatyczne, dopracowane w każdym detalu stroju i rekwizytów w duchu historycznej epoki, prace Waldemara Świerzego, chociaż poprzedzone badaniami i konsultacjami historycznymi, pełne są emocji, poszukiwania charakterologicznej prawdy, malarskiej syntezy we współczesnej konwencji.

Jan Matejko pracował nad swoim pocztem w latach 1890-1892 i było to jego ostatnie dzieło. Waldemar Świerzy ostatnią pracę ukończył w przeddzień śmierci, a malował władców Polski przez ostatnich siedem lat życia. Był jednym z najbardziej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie, współtwórcą słynnej Polskiej Szkoły Plakatu; najwybitniejszym twórcą portretów Polaków, mającym w swoim dorobku portrety znanych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię “Giganci Jazzu”. Był profesorem w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Zmarł w wieku 82 lat w 2013 r w Warszawie.

Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko
Wernisaż: 27 lipca 2018 roku, godz. 17.00
Od 28 lipca do 30 grudnia 2018 roku
Muzeum Miasta Łodzi

Komentarze wyłączone.