• 2018-07-14

Wystawa fotografii Krzysztofa Piotra Wojciechowskiego

Na wystawie Krzysztofa Piotra Wojciechowskiego zaprezentowano cykle Trivia, Podwójne wyjście i Kolekcje samurajskie.

Fot. Krzysztof Piotr Wojciechowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Krzysztof Piotr Wojciechowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach cyklu Trivia artysta prezentuje w postaci „powiększonych stykówek” proste, codzienne zdarzenia prezentowane wcześniej jako serie oddzielnych zdjęć. Rejestruje je na jednym arkuszu papieru fotograficznego jako fazy danego procesu. Tworzy w ten sposób metafory mi.n. przemijania, trwania oraz powstawania.

Marek Grygiel pisze: „miejsce twórczości Krzysztofa Wojciechowskiego na mapie polskiej sztuki jest ostatnio coraz mocniej przypominane. (…) Koncentracja na najbliższym otoczeniu, zapis nieselektywny, czasami na granicy automatyzmu, po latach jawi się jako dokumentalna rejestracja, a jak wiadomo dokumentalność fotografii jest od jakiegoś czasu jednym z głównych rozważań natury teoretycznej, kiedy przy pomocy rejestracji tzw. nowych zjawisk nowymi technologiami, próbuje się na siłę re-definiować artystyczne wartości jakie ten typ fotografii ze sobą niesie. Wydaje się, że Wojciechowski zagadnienia te przepracował bez wielkiego rozgłosu znacznie wcześniej, i teraz jedynie uwadze historyków i krytyków fotografii należałoby zadedykować jego twórczość, by nie definiowali i nie opisywali rzeczy już zdefiniowanych wcześniej”.

Krzysztof Piotr Wojciechowski (ur. 1947) artysta fotografik, kurator sztuki, autor tekstów, tłumacz. Członek ZPAF od 1975 r. Działał w środowisku artystycznym skupionym wokół Galerii Remont. Zajmuje się fotografią czystą, jest autorem fotoobiektów i fotoinstalacji.

2 – 4 – 24
Wystawa Krzysztofa Piotra Wojciechowskiego
Wernisaż: 20 lipca 2019 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2018 roku
BWA Jelenia Góra

Komentarze wyłączone.