• 2018-07-13

Tuwińska, etno-rockowa Hartyga zagra we Wrocławiu

Psychodeliczna, etno-rockowa grupa Hartyga stała się znana dzięki połączeniu narodowych tuwińskich melodii i rockowej stylistyki. 7 sierpnia zagrają w Imparcie, gdzie zaprezentują utwory z debiutanckiej płyty Agitator, a także z nadchodzącego albumu Amyrsanaa.

Hartyga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hartyga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hartyga to zespół założony w 2003 roku w Kyzył, stolicy Republiki Tuwy w Federacji Rosyjskiej. Jego pierwszy skład tworzyli absolwenci Kyzyl Art College – Sergek Sandyk, Nachyn Chorev, Naiys Dulush, którzy po zajęciach spotykali się, by tworzyć własną mieszankę rocka, jazzu i tuwińskich pieśni ludowych. Pierwszy koncert zagrali 9 maja w 2003 roku w akademiku Tuva State University i tuż po nim przybrali nazwę MOM.

W 2004 uczestniczyli w tuwińskim festiwalu muzycznym Ustuu-Khuree, gdzie headlinerem był legendarny Sun Ra ze swoim zespołem Arkestra. Występ ikony modern jazzu zmienił ich postrzeganie muzyki i zainspirował do eksperymentowania oraz ubogacania twórczości. Z czasem zespół zmienił nazwę na Hartyga (w języku tuwińskim nazwa oznacza Sokoła). Pierwszy koncert pod nową nazwą grupa zagrała w 2008 roku na festiwalu Ustuu-Khuree.

Jako headlinerzy zagrali m.in. na festiwalu Etnosoi! w Helsinkach, Travel to Christmas w Moskwie, czy The Heart of Eurasia w Ufie. Mają na swoim koncie również Grand Prix festiwalu From Yyr w Chakasji czy otwarcie festiwalu UralTerraJazz w Kamyszłowie. Ruszyli w trasę koncertową w 2016 i podbili serca słuchaczy m.in. z Moskwy, Sankt Peterburga, Jekaterynburga, Nowosybirska, Krasnojarsk, Omska, Ufa, Tweru, Permu i innych rosyjskich miast.

Hartyga
7 sierpnia 2018 roku, godz. 19.00
Impart we Wrocławiu

Komentarze wyłączone.