• 2018-07-13

4. Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Zbliża się 4. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, która odbędzie się w dniach od 5 do 11 sierpnia. Patronami tegorocznego Festiwalu są Skamandryci.

4. Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (źródło: materiały prasowe organizatora)

4. Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie Festiwalu znalazły się wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Karoliny Gruszki. Odbędą się rozmowy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o grupach artystycznych w sztuce… Zaplanowano również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi – poecie wolności. Tradycyjnie wśród gości Festiwalu pojawią się pisarze, poeci, językoznawcy, odbędą się spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsze w Polsce wyróżnienie dla wybitnego reprezentanta niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu.

Tradycyjnie, nie zabraknie też muzyki. Festiwal odwiedzi i zaśpiewa Hanna Banaszak, wystąpią również Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem Noc w wielkim mieście, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky.

I wreszcie coś dla miłośników teatru. Dziennik przebudzenia na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha zagrają Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, a Iwan Wyrypajew wraz z zaproszonymi aktorami przeczyta swoją najnowszą sztukę Irańska Konferencja.

Oprócz tego warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz pięknej książki, kino festiwalowe i – już po raz drugi – Dzień Zamojski Festiwalu.

Pomysłodawcą oraz inicjatorem idei tworzenia w Szczebrzeszynie wydarzenia artystyczno-literackiego jest Piotr Duda. Wspólnie z Tomaszem Pańczykiem od 2014 tworzą Festiwal Stolica Języka Polskiego. Organizatorami Festiwalu jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Kuratorką i autorką programu głównego jest Justyna Sobolewska. Kuratorkami bloku dziecięcego są Zofia Karaszewska i Sylwia Stano.

4. Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
Od 5 do 11 sierpnia 2018 roku
Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń w Warszawie

Komentarze wyłączone.