Nobody Club: No man is an Island

Wystawa No man is an Island jest o uczuciu kapitulacji przed rzeczywistością. Co to znaczy? Mimowolnie uczestniczymy w wyścigu o coś czego właściwie nie chcemy, a kiedy potrzebujemy jest to niewyobrażalnie odległe. Wszystko gdzieś pędzi, śpieszy się, chce być kimś, obija w pośpiechu i pogoni sukcesu osobno.

„No Man is an Island” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„No Man is an Island” (źródło: materiały prasowe organizatora)

No man is an Island to wystawa w ramach projektu artystycznego Nobody Club. Nobody Club powstał z myślą o wszystkich, dla których nie ma nadziei. Inicjatywa duetu DWA ZETA wychodzi od kiepskiej sytuacji finansowej artystów wyzyskiwanych przez instytucje oraz braku perspektyw na zabezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie są to zresztą warunki funkcjonowania charakterystyczne wyłącznie dla środowiska artystycznego, lecz stanowią codzienność dla wielu. Dla wszystkich i dla nikogo DWA ZETA otwiera grupę wzajemnego wsparcia i aprobaty.

Sławek ZBIOK Czajkowski i Karolina Zajączkowska podejmują dyskusję w miejscu, w którym zaczyna się przygoda z życiem artystycznym. Proponowany Nobody Club nie ma ambicji zmiany obecnej sytuacji, raczej jest wynikiem poddania się, regresu i marazmu. To próba połączenia osób, które zdają sobie sprawę z własnego położenia i gotowi są zrezygnować z wyścigu szczurów, akceptując własny status. Jak piszą artyści: „W naszej społeczności nic nie oferujemy, nie próbujemy, nikogo nie cenimy. Jesteśmy bierni, biedni, podobni do nikogo, nikomu niepotrzebni. U nas nie spotkacie się z nikim inspirującym i niczego się nie nauczycie”. Paradoksalnie jednak Nobody Club nie jest miejscem utyskiwania, lecz tworzy przestrzeń twórczej wspólnoty przy pełnej świadomości beznadziei, w której funkcjonuje.

Sławek Czajkowski – malarz, grafik, ilustrator, muralista. Jeden z bardziej docenianych polskich artystów związanych ze środowiskiem Street Art. Brał udział w licznych projektach i wystawach m.in. w Brazylii, Chinach, Francji, Indiach, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Współkurator wielokrotnie nagradzanego biennale sztuki miejskiej Out of Sth. Z Karoliną Zajączkowską tworzy duet artystyczny DWA ZETA. Jest laureatem licznych nagród min. Grand Prix Konkursu Gepperta, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku.

Zbiok Czajkowski. Nobody Club: No man is an Island
Organizatorzy: Fundacja Art&Innovation Space, Echo Investment
Wernisaż: 13 lipca 2018 roku, godz. 20.00
Od 14 lipca do 2 września 2018 roku
Dom Słowa Polskiego w Warszawie

Komentarze wyłączone.