• 2018-07-11

Once Upon a Time – Dawno, dawno temu… Wystawa estońskich ilustracji do baśni braci Grimm

Od 6 lipca do 5 sierpnia w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie można zobaczyć wystawę Once Upon a Time – Dawno, dawno temu… Wystawa estońskich ilustracji do baśni braci Grimm to 59 ilustracji stworzonych przez 20 estońskich artystów. Ekspozycji towarzyszą pokazy edukacyjne oraz lekcje muzealne.

„Once Upon a Time... Dawno, dawno temu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Once Upon a Time... Dawno, dawno temu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dawno, dawno temu był sobie…” – tak zaczyna się każda bajka. „Dawno, dawno temu był sobie…” – tak też zaczyna się ta wystawa. Dawno, dawno temu byli sobie dwaj bracia, których osiągnięciem całego życia stały się bajki. Takie rodzaje bajek, które powtarzane przez setki gawędziarzy przetrwały trudne, zamierzchłe czasy aż po piękniejsze dni dzisiejsze. Czy jednak na pewno dzisiaj czasy są tak naprawdę lepsze? Dobro i zło od zawsze toczyło ze sobą walkę, najprawdopodobniej będzie też towarzyszyć człowiekowi do końca świata. – Viive Noor, kuratorka wystawy.

Bajki, które mimo wszystko przetrwały czasy katastrof, siejących spustoszenie chorób i klęsk głodu, zostały spisane. Nie złagodzono ich treści dla dzieci, nie sprostowano, by były poprawne politycznie. Bajki były autentyczne, ponure i srogie, były jak czasy, w których powstawały. Lasy były ciemne i gęste, czarownice były niedobre i złośliwe, śmierć czekała za każdym zakrętem i nie wolno było przestać mieć się na baczności nawet na moment. Triumf dobra przychodził niełatwo, przyjaźń, miłość,dobroć, uczciwość i wdzięczność skrzyły się jak najcenniejsze kosztowności, a zło dostawało wreszcie to, na co zasłużyło. Takie właśnie są baśnie braci Grimm, właśnie w ten sposób zainspirowały one artystów i sprawiły, że ludzie je pokochali.

„Once Upon a Time... Dawno, dawno temu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Once Upon a Time... Dawno, dawno temu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W krajach nordyckich baśnie opowiadano zawsze podczas zimowych, długich i ciemnych nocy. Tak też było w Estonii. I chociaż estońska literatura dziecięca przeżywa aktualnie swoisty Złoty Wiek, to artyści rzadko mają okazję ilustrować klasyczne baśnie. W Szczecinie zobaczyć będzie można ilustracje m. in. takich autorów, jak: Piret Mildeberg, Anne Pikkov, Ulla Saar, Kertu Sillaste, Catherine Zarip, Tiina Mariam Reinsalu, Urmas Viik czy Viive Noor.

Once Upon a Time – Dawno, dawno temu…
Wystawa estońskich ilustracji do baśni braci Grimm
Kuratorka: Viive Noor
Od 6 lipca do 5 sierpnia
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Komentarze wyłączone.