Stanisław Baj – Obojętnie, gdzie to jest na świecie

Kilkadziesiąt obrazów, szkiców i grafik Stanisława Baja, a także okazja do spotkania z samym Autorem, dzięki kilkugodzinnym nagraniom rozmów z artystą, zarejestrowanych w Krakowie, Warszawie i Dołhobrodach. Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza 13 lipca na wernisaż wystawy Obojętnie, gdzie to jest na świecie. 

Stanisław Baj, „Rzeka Bug”, 2014, olej na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Baj, „Rzeka Bug”, 2014, olej na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na początku była rzeka. Żywiołowa. Taka, co daje życie, ale i odbiera. Graniczna. Z głębią czarniejszą, niż mrok. A może jednak człowiek? Tysiące razy widziane i portretowane twarze: sąsiadów, matki, przyjaciół, przygodnie spotkanych ludzi. Ludzkie opowieści. Samotność. Chociaż pierwsze było raczej źródło, bijące właśnie tu – różne kolory wody, nieba i ziemi, brzmienie tutejszych głosów, bezkompromisowość postaw. Wreszcie przekonanie, że niczego i nikogo nie można naprawdę poznać, także samego siebie. I radość w krótkich chwilach zbliżenia się do tajemnicy. Wystawa Obojętnie, gdzie to jest na świecie przybliża postać Stanisława Baja – niezwykłego artysty, który od lat maluje nad brzegiem Bugu, tworząc ekspresyjne portrety i hipnotyzujące pejzaże. Stanisław Baj w swoich obrazach nieustannie poszukuje własnej prawdy o świecie i o sobie samym. I choć mówi z bardzo konkretnego miejsca na Ziemi, opowiada o tym, co ważne, szczere i bliskie obojętnie, gdzie się jest na świecie.

Stanisław Baj urodził się w 1953 roku we wsi Dołhobrody. Prowadzi Dyplomującą Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Warszawie i w Dołhobrodach nad Bugiem.

Obojętnie, gdzie to jest na świecie – wystawa prac Stanisława Baja
Wernisaż: 13 lipca, godz. 18.00
Od 14 lipca do 28 października 2018 roku
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Komentarze wyłączone.