Stale o Nowej Hucie

Kolejna, trzecia już odsłona wystawy o Nowej Hucie w oddziale MHK Dzieje Nowej Huty, opowiada w fotograficznym skrócie o kluczowych momentach w historii tej dzielnicy i jej mieszkańców.

„Stale o Nowej Hucie”, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Stale o Nowej Hucie”, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Subiektywnie wybrane zostały tematy według następującego klucza: Kombinat–Miasto–Obrona Krzyża–Pomnik Lenina–Arka Pana–Opozycja antykomunistyczna–Życie i kultura–Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty–historia nowohuckich wsi. Względem Nowej Huty trudno zachować obojętność. Wielu ją kocha, dla wielu też zapewne jest utożsamieniem wszystkiego, co złe. Dyskusyjne jest nawet to, czym ona tak naprawdę jest. Dziś to dzielnica Krakowa, a przecież jednocześnie coś więcej – właściwie miasto w mieście.

Popeerelowski relikt, skansen socjalizmu, a zarazem dynamicznie rozwijająca się część nowoczesnej metropolii. Miejsce, które było budowane z myślą o formacji nowego człowieka komunistów, a stało się symbolem sprzeciwu wobec socjalistycznej władzy, przestrzenią walki mieszkańców o krzyż, ich starć z milicją. Trudno znaleźć na mapie Polski miejsce, w którym kontrasty spiętrzałyby się tak bardzo jak w Nowej Hucie.

Na wystawie prezentowane są między innymi eksponaty symboliczne dla historii Nowej Huty: ręczny podnośnik obejmujący kilka cegieł, który służył murarzom w latach 50. na budowie nowohuckich osiedli; popielniczka z pierwszego spustu surówki, pamiątka wytopu pierwszej stali w Nowej Hucie w 1952 roku ofiarowana pierwszemu dyrektorowi kombinatu Janowi Aniole; żeliwna tablica z czoła lokomotywy przedstawiająca logo Huty im. Lenina czy biało-czerwona flaga z Nową Hutą wypisaną czcionka solidarycą – towarzysząca Janowi Pawłowi II w czasie poświęcenia kościoła w Mistrzejowicach.

Tym i kilkudziesięciu innym eksponatom będą towarzyszyć niepublikowane dotychczas fotografie Nowej Huty m.in. z bogatego zbioru zdjęć naszego muzeów. Na wystawie będzie można zobaczyć kilka nowych eksponatów, których nie było na poprzednich ekspozycjach, m.in.: brązowy medal Mistrzostw Europy w Brnie 1980 w tenisie stołowym należący do Jolanty Szatko–Nowak, czy piłka Jupiter z podpisami zawodników, którzy w czerwcu 1990 roku awansowali do I Ligi.

„Stale o Nowej Hucie”, fot. Andrzej Janikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Stale o Nowej Hucie”, fot. Andrzej Janikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od kilkunastu lat kolekcjonuje zdjęcia Nowej Huty, wykonane przez wielu fotografów, profesjonalistów i amatorów. W zbiorach MHK znajduje się kilkanaście tysięcy fotografii, które są niezwykłym źródłem wiedzy o Nowej Hucie, o miejscach już nieistniejących, dokumentem zmian, które zachodziły w Polsce w powojennym półwieczu. Efektem nie tylko pracy kolekcjonerskiej, ale przede wszystkim ogromnej pracy wystawienniczej i badawczej podjętej przez MHK na przestrzeni ostatnich jedenastu lat jest towarzyszący wystawie Stale o Nowej Hucie album fotograficzny.

Więcej o wystawie Stale o Nowej Hucie można przeczytać tutaj http://wydarzenia.o.pl/2018/04/stale-o-nowej-hucie-trzecia-odslona-mhk-krakow/#/

Stale o Nowej Hucie
Od 25 kwietnia do 23 września 2018 roku
Kurator: Piotr Kapusta
Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16

Komentarze wyłączone.