• 2018-07-11

Leszek Możdżer w Krakowie

20 lipca w w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie wystąpi Leszek Możdżer. Koncert Leszek Możdżer Solo odbędzie się w ramach serii ośmiu koncertów wielkich gwiazd polskiego jazzu projektu Złota Setka Polskiego Jazzu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Leszek Możdżer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Możdżer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘Fortepian’ i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.

Leszek Możdżer, fot. Łukasz Gawroński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Możdżer, fot. Łukasz Gawroński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.

Leszek Możdżer Solo
20 lipca 2018 roku, od godz. 19.00 do 22.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Komentarze wyłączone.