Nieoczywisty przewodnik po kraju tulipanów

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego opublikowało 5 lipca w serii Mundus książkę Bena Coatesa pt. Skąd się biorą Holendrzy.

Ben Coates, „Skąd się biorą Holendrzy” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Ben Coates, „Skąd się biorą Holendrzy” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Oto Holandia. Kraj, który wszystko zawdzięcza sam sobie. Począwszy od ukształtowania terenu – o każdy metr suchego gruntu toczy się tu walka z wszechobecną wodą – a skończywszy na wysokim wzroście mieszkańców, związanym z ich wielką miłością do nabiału.

To właśnie ten kraj stał się dla Brytyjczyka Bena Coatesa nową, przybraną ojczyzną. Chcąc poznać ją lepiej, wyrusza w podróż w dwóch wymiarach, zarówno geograficznym, jak i historycznym. Odwiedza tętniące życiem doki, monumentalne tamy i malownicze miasteczka, odkrywając źródła holenderskich zwyczajów i tradycji. Dowiaduje się, dlaczego domy publiczne w Amsterdamie są zamykane, kto naprawdę zamordował Annę Frank i jak to się dzieje, że Holendrzy są bogatsi od niemal wszystkich pozostałych nacji, chociaż pracują dużo mniej. Z tego wszystkiego buduje jedyny w swoim rodzaju „podręcznik kulturowy”, niezbędny, by zrozumieć, skąd się wzięli Holendrzy.

Ben Coates – z pochodzenia Brytyjczyk, ale z wyboru Holender. Niegdyś autor mów politycznych, doradca i lobbysta. Obecnie pracownik międzynarodowej organizacji charytatywnej, mieszka wraz z żoną w Rotterdamie. Autor artykułów dla takich czasopism jak „The Guardian”, „The Huffington Post” i „The Financial Times”.

Ben Coates, Skąd się biorą Holendrzy
Premiera: 5 lipca 2018 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Komentarze wyłączone.