Rozpoczęcie budowy siedziby Muzeum Historii Polski

6 lipca na terenie Cytadeli Warszawskiej symbolicznym „wbiciem pierwszej łopaty” rozpoczęto budowę stałej siedziby Muzeum Historii Polski, której otwarcie jest planowane na pierwszy kwartał 2021 roku. Będzie to jedno z największych i najnowocześniejszych muzeów w Polsce.

Autor Projektu: WXCA sp. z o.o (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor Projektu: WXCA sp. z o.o (źródło: materiały prasowe organizatora)

W piątkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz przedstawiciel Generalnego Wykonawcy prezes zarządu Budimex S.A. Dariusz Blocher.

„Myślę, że realizujemy w tej chwili jeden z głównych celów, jaki przyświeca pracy mojemu resortowi. Muzeum Historii Polski to jest coś, na co Polacy czekają od lat. To jest nasz obowiązek, żeby jak najszybciej oddać to miejsce, ten nowy budynek, nową siedzibę Muzeum Historii Polski, nową i pierwszą w zasadzie, (…) muzealnikom, ale oddać po prostu Polakom”− powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystości rozpoczęcia budowy siedziby MHP.

„Bardzo jestem szczęśliwy, dumny i myślę, że wyrażam tutaj nie tylko swoje uczucia, ale uczucia całego zespołu, który pracuje nad tworzeniem tej inwestycji, tworzeniem Muzeum Historii Polski, tworzeniem wystawy stałej. To wielki dzień dla nas, ale również dla wszystkich Polaków. Za kilkadziesiąt miesięcy powstanie tutaj duże, ważne, narodowe Muzeum Historii Polski. To będzie dom dla nas wszystkich, ale również ważne miejsce na mapie turystycznej naszego kraju, które będzie pokazywało historię Polski − to jak ona jest ciekawa, fascynująca − wszystkim turystom zagranicznym” − mówił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Gmach MHP będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodległości). Znajdą się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. W centralnej części kompleksu znajdzie się plac Gwardii. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów. Nowe muzea znajdą się wokół centralnego placu: dwa pawilony Muzeum Wojska Polskiego oraz gmach MHP, w którym przewidziano pomieszczenia dla Muzeum Historii Polski o powierzchni ok. 36 700 m kw. i pomieszczenia Muzeum Wojska Polskiego o powierzchni ok. 8 000 m kw.

Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie. Według wstępnych szacunków będzie odwiedzane przez co najmniej 500.000 gości rocznie. Muzeum stanie się miejscem wielowymiarowego kontaktu z historią Polski, refleksji, a także dyskusji, zdobywania wiedzy, kontaktu z kulturą, ośrodkiem życia społecznego. Oprócz przestrzeni wystawowych, w muzeum znajdą miejsce sale edukacyjne i warsztatowe, audytoryjne, projekcyjne, gastronomia, pracownie konserwatorskie, magazyny muzealiów.

Muzeum Historii Polski
Lokalizacja: Dymińska 13, Teren Cytadeli Warszawskiej, Żoliborz, Warszawa
Autor Projektu: WXCA sp. z o.o., projekt architektoniczny 2016−2017 r.
Współpraca: konstrukcja, instalacje sanitarne, elektryczne, teletechniczne: WSP
Projekt zieleni: RS Architektura Krajobrazu
Koncepcja plastyczna wystawy stałej: WWAA/Platige Image
Generalny wykonawca: Budimex S.A., realizacja 2018−2021 rok

Komentarze wyłączone.