• 2018-07-07

Italia Wojciecha Plewińskiego

Od 6 lipca w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu można oglądać wystawę fotografii Wojciecha Plewińskiego pt. Italia 1957.

Wojciech Plewiński, „Italia 1957” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Plewiński, „Italia 1957” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W latach pięćdziesiątych, kiedy wycieczki poza granice kraju stały się dla Polaków możliwe, Wojciech Plewiński udał się w swoją pierwszą zagraniczną podróż – wraz z kilkudziesięcioma innymi fotografami wybrał się do Włoch.

Przywiózł ze swoich włoskich wakacji imponującą kolekcję zdjęć. Fotografował miasta, ulice, sklepy, ludzi. Na zdjęciach można zobaczyć Udine, Wenecję, Bolonię, Florencję, Rzym, Neapol, Capri, Asyż, Perugię, Montecassino i San Marino.

Wojciech Plewiński – studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Członek ZPAF oraz FIAP. Współpracował Tygodnikiem Powszechnym, tygodnikiem Przekrój, z Wydawnictwem Muzycznym. Autor zdjęć do ponad 800 spektakli w teatrach: Rapsodycznym, im. J. Słowackiego, Starym w Krakowie, Narodowym w Warszawie, Polskim we Wrocławiu, im. St. I. Witkacego w Zakopanem. Twórca wielu cykli fotograficznych. Wystawy zbiorowe i indywidualne w Polsce i za granicą, między innymi w Niemczech, we Francji, w Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, we Włoszech, w Meksyku, Hongkongu. Jego prace znajdują się między innymi w Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Odznaczony złotym medalem za fotografie teatralne w Nowym Sadzie (1968, 1971), medalem za cykl Starzy ludzie w Madrycie (1969), I nagrodą prasową za fotograficzny reportaż Jan Paweł II w Polsce (1979).

W 2011 ukazał się jego album Szkice z kultury. W roku 2016 Wydawnictwo Znak opublikowało Migawki – wspomnienia fotografa. W 2017 został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Wojciech Plewiński. Italia 1957
Od 6 lipca do 9 sierpnia 2018 roku
Galeria Fotografii Ratusz w Zamościu

Komentarze wyłączone.