JEMS Architekci z wystawą w Brnie

Mezi, czyli wśród, bądź między. Tytuł wystawy oddaje charakter przedsięwzięć JEMS Architekci, które zawsze oscylują pomiędzy szacunkiem dla kontekstu, a próbami dostrzeżenia wewnętrznego, samodzielnego potencjału architektury.

„Mezi/Amid”, JEMS Architekci, fot. Jan Damięcki (źródło: materiały prasowe)

„Mezi/Amid”, JEMS Architekci, fot. Jan Damięcki (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie można obejrzeć szkice, zdjęcia i makiety budynków zbudowanych w ostatnich latach oraz wybrane projekty, które nie zostały zrealizowane. Są to głównie budynki użyteczności publicznej o zróżnicowanych kontekstach kulturowych i społecznych. Wśród zaprezentowanych realizacji znalazły się: projekt rozbudowy ASP w Warszawie, projekt rozbudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Hala Koszyki, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, biurowce P4 oraz Apartamenty Wilanowska.

Maciej Miłobędzki, współzałożyciel JEMS Architekci mówi o wystawie:„Nasze budynki wychodzą z tła i zwykle same stają się tłem. Nie oznacza to poszukiwania wyłącznie neutralnej architektury zdominowanej przez kontekst. Skupiamy się na tym, aby niezależnie od poziomu ekspresji realizowanego przez nasze projekty, tworzyć je w zgodzie z kontinuum kulturowym. Od lat pracujemy nad kilkoma tematami, motywami architektonicznymi – modyfikowanymi, opracowywanymi, objawiającymi się w projektach o różnych skalach, budżetach i zastosowaniach. Są one wystarczająco uniwersalne, by dać możliwość zastanowienia się nad architekturą jako taką – nad jej potencjałem tworzenia miejsc, które nadają znaczenie ludzkim wysiłkom. Skupiamy się na materialnej strukturze budynku, a nie na szczegółach, które staramy się wywnioskować z idei całości. Te tropy można zaobserwować w pokazanych na wystawie szkicach, oddających ogólny obraz naszych intencji.

W wernisażu wystawy wzięli udział Marcin Sadowski, Maciej Rydz, Jan Damięcki oraz Maciej Sidorowicz z pracowni JEMS Architekci, uzupełniając ją prezentacją i rozmową z odwiedzającymi. Wystawę można oglądać do 22 lipca w ramach festiwalu Archikultura, organizowanego przez czeski Kabinet Architektury.

JEMS Architekci Mezi/Amid
Od 28 czerwca do 22 lipca
Galeria Architektury
Brno

Komentarze wyłączone.