• 2018-07-07

68 obcych osób – performans w Muzeum POLIN

13, 14 i 15 lipca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie miał miejsce performans przygotowany przez Komunę // Warszawę. Artyści podejmą w niej refleksję nad wydarzeniami z Marca ’68 – czy były one kolejnym punktem na nieskończonej drodze przemocy przez historię człowieczeństwa? Wydarzenie towarzyszy wystawie Obcy w domu. Wokół Marca’68.

Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca '68”, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca '68”, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niemieccy socjologowie, Max Horkheimer i Theodor Adorno, badali zjawisko poddania się autorytaryzmowi w Niemczech przed II wojną światową. W ramach warsztatu z uczestnikami i uczestniczkami projektu 68 obcych osób jego twórcy porównali wyniki prac naukowców ze współczesnymi społecznymi odczuciami o Polsce i świecie w roku 2018. Rezultaty tej konfrontacji stały się librettem działania, które zostanie zaprezentowane w przestrzeni wystawy Obcy w domu. Wokół Marca ‘68. Performans reżyseruje Grzegorz Laszuk (Komuna // Warszawa).

Wystawa Obcy w domu. Wokół Marca ’68 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyjaśnia, skąd wziął się ten dylemat poprzez zaprezentowanie przyczyn i przebiegu kampanii nienawiści z 1968 r. Jej kulminacją było wygnanie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. Centralnym punktem ekspozycji jest instalacja inspirowana halą warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego pięćdziesiąt lat temu Żydzi wyjeżdżali z Polski.

68 obcych osób, reż. Grzegorz Laszuk
13, 14 i 15 lipca 2018 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Komentarze wyłączone.