Żyjemy tylko dwa razy w Galerii Studio BWA

Od 27 lipca do 18 sierpnia w Galerii Studio BWA we Wrocławiu będzie można zobaczyć ekspozycję – Żyjemy tylko dwa razy, autorstwa siedmiorga irańskich artystek i artystów. Wystawa realizowana jest w ramach Sceny Artystycznej 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Maryam Tafakory „I Have Sinned A Rupturous Sin” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maryam Tafakory „I Have Sinned A Rupturous Sin” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Żyjesz tylko dwa razy – albo tak ci wydaje” – fraza z piosenki Nancy Sinatry z filmu o Jamesie Bondzie służy tu za metaforę kondycji współczesnych twórców z Iranu. Wpisana w tę kondycję podwójność jest jednym z motywów przewodnich wystawy. Rzeczywistość, w której funkcjonują uczestnicy wystawy, na każdym kroku ulega rozdwojeniu. Irańscy artyści uczestniczą w zglobalizowanej kulturze, posługują się uniwersalnymi idiomami współczesnej sztuki, a jednocześnie odnoszą się do realiów republiki islamskiej, która z kulturą globalną pozostaje w sporze, posługując się odmiennym systemem obyczajowych norm oraz politycznych zakazów i nakazów.

Bahar Noorizadeh „Wolkaan”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bahar Noorizadeh „Wolkaan”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żyjemy tylko dwa razy to seans wystawowy zbudowany z projekcji i instalacji wideo siedmiorga irańskich artystek i artystów: Arasha Nassiriego, Bahara Noorizadeha, Pooya Raziego, Mohhamada Tafakorego, Taly Vahabzadeha, Ramboda Vali. Projekt poszerza przegląd nowego kina irańskiego prezentowanego na 18. MMF Nowe Horyzonty.

Specjalną uczestniczką wystawy jest polska artystka, Aneta Grzeszykowska, którą zaproszono do zaprezentowania zrealizowanego w Iranie projektu fotograficznego Iranian Film Stills.

Żyjemy tylko dwa razy
Od 27 lipca do 18 sierpnia 2018 roku
Galeria Studio BWA, Wrocław

Komentarze wyłączone.