Wystawa Deficyt. Iryna Ozarynska w Galerii KORDEGARDA

10 lipca w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda odbędzie się wernisaż wystawy prac artystki Iryny Ozarynskiej – Deficyt. Iryna Ozarynska. Artystka zajmuje się grafiką warsztatową, tworzy książki artystyczne, maluje akwarele. W Kordegardzie prezentuje m.in. tworzone techniką mieszaną prace z serii Psy, akwarele z cyklu Kolejka oraz instalację powstającą specjalnie na potrzeby wystawy.

„Deficyt. Iryna Ozarynska” w Galerii Narodowego Centrum Kultury KORDEGARDA (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Deficyt. Iryna Ozarynska” w Galerii Narodowego Centrum Kultury KORDEGARDA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterami jej prac są zwierzęta i ludzie. Kompozycje ze zwierzętami, głównie z psami, to opowieści bajkowe – ukazujące jednocześnie kilka wątków narracyjnych, przyciągające wzrok wielością szczegółów i nasyconą kolorystyką – jak w miniaturach z bliskowschodnich ksiąg tysiąca i jednej nocy. A czym są kompozycje przedstawiające ludzi stojących w kolejce o absurdalnie realistycznej długości? W kolejce umieszczonej w pustej przestrzeni, w kolejce o zmieniającej się gęstości kolejkowiczów, trwających w niej bez względu na porę roku. Czy to portret ludzkiego wysiłku w zdobywaniu dóbr ekonomicznych, czy kolejka do muzeum? A może po psa do adopcji? Czy tytułowy deficyt obejmuje zjawiska niedostatku, czy nienasycenia? I wreszcie, czy to oczekiwanie zakończy się radością…? – kurator Anna Rakowska.

Iryna Ozarynska uczyła się malarstwa w założonej w połowie XIX w. Odeskiej Szkole Artystyczno-Teatralnej. W latach 2009–2003 studiowała na Wydziale Grafiki Książkowej w Narodowej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury w Kijowie. Jest członkiem Narodowego Stowarzyszenia Artystów Ukraińskich. Z jej inicjatywy do programu nauczania w kijowskiej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury włączono przedmiot książka artystyczna. W 2017 r. artystka, w ramach projektu Venice Vending Machine – Edition 5 stworzyła projekt, który umożliwiał kupno niewielkich, własnoręcznie przez nią wykonanych książeczek. Projekt stanowił wydarzenie towarzyszące 57. Biennale Sztuki w Wenecji. Prace Iryny Ozarynskiej znajdują się w kolekcjach i galeriach ukraińskich, włoskich i polskich. Artystka pracuje w Odessie i Wenecji. Jest dwukrotną stypendystką Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP GAUDE POLONIA (2011, 2018).

Deficyt. Iryna Ozarynska
Kuratorka: Anna Rakowska
Wernisaż wystawy: 10 lipca 2018 roku, godz. 18.00
Od 10 do 29 lipca 2018 roku
KORDEGARDA. Galeria Narodowego Centrum Kultury, Warszawa

Komentarze wyłączone.

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR