Startuje Festiwal Reportażu NON-FICTION

6 lipca rusza w Krakowie 3. edycja Festiwalu Reportażu NON-FICTION. Poza blokami tematycznymi, które znane są z poprzednich edycji (literatura, radio, film, fotoreportaż), pojawił się także blok edukacyjny (Akademia NON-FICTION), warsztatowy (Laboratorium Reportażu z Marcinem Kąckim) i – po raz pierwszy w historii festiwalu – muzyczny.

3. Festiwal Reportażu NON-FICTION (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. Festiwal Reportażu NON-FICTION (źródło: materiały prasowe organizatora)

Literatura

Ciężko wyobrazić sobie blok literacki bez obecności Filipa Springera. Wanna z kolumnadą, 13 pięter czy Miasto Archipelag uczyniły go najważniejszym i najbardziej znanym reporterem zajmującym się szeroko pojętą tematyką przestrzeni. W trakcie festiwalu spróbuje odpowiedzieć na pytanie: co się stało z polskimi miastami? Katarzyna Boni (Kontener) opowie o jordańskim Zaatari – drugim na świecie pod względem liczby ludności obozie dla uchodźców. O miastach jak z Blade Runnera porozmawiamy z Pauliną Wilk (Pojutrze. O miastach przyszłości), trudnej rzeczywistości jednej z europejskich stolic z Aleksandrą Łojek (Belfast. 99 ścian pokoju), mieście paradoksów z Joanną Czeczott (Petersburg. Miasto snu), a o blokowiskach Europy z Beatą Chomątowską (Betonia).

Bolesne tajemnice skrywane przez polskie miasta odkryje Marcin Kącki (Poznań. Miasto grzechu, Białystok. Biała siła, czarna pamięć). W ramach cyklu #opartenafaktach: spotkanie z Markiem Szymaniakiem wokół książki Urobieni. Reportaże o pracy. Autor weźmie także udział – wraz z Adrianą Rozwadowską (Gazeta Wyborcza) i Olgą Gitkiewicz (Nie hańbi) – w dyskusji o pracy w Polsce. Po raz pierwszy pojawią się także goście zagraniczni: Francesco M. Cataluccio (Czarnobyl) i Rana Dasgupta (Delhi. Miasto ze snu) – laureat Nagrody im. Kapuścińskiego. W cyklu Premiery NON-FICTION: Ola Synowiec z jej nową książką o współczesnym Meksyku (Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk). Agata Grabowska poprowadzi spotkanie z Katarzyną Gałek, Marcinem Goczurem i Karolem Rubinkiewiczem, autorami związanymi z projektem Światła małego miasta Instytutu Reportażu.

Radio

W radiowym bloku śląskim dwa obsypane nagrodami reportaże: Ulice Węglowe Anny Dudzińskiej – o górnikach zwalnianych z kopalni, biedaszybach i problemach Śląska z 2004 roku oraz Między schodami Eweliny Kosałki-Passii o tym, jak wyglądało życie w Będzinie w 1944 roku i dlaczego w tej historii kluczową rolę odegrał schowek pod schodami. W radiowym bloku wschodnim: Małgorzata Nabel-Dybaś z reportażem Pamiętnik z wieżowca Małgorzata o osobistej historii pewnego budynku, w której odbija się przeszłość regionu i Polski.

Fotoreportaż

Blok fotoreporterski to trzy wystawy i dwa spotkania. Od początku festiwalu będzie można obejrzeć UN-POSED NY – nowojorską ulicę w obiektywie Anny Kłosek i Damiana Chrobaka; LUNIK IX – opowieść o romskim osiedlu w Koszycach Damiana Lemańskiego oraz portrety polskich reporterek autorstwa Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej. Osobiście na festiwalu spotkać będzie można Annę Kłosek i Damiana Lemańskiego.

Film

W bloku filmowym: Lidia Duda i jej droga od reportażu do dokumentu. Pokaz reportażu Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie i dokumentu Uwikłani.

Akademia NON-FICTION

Po raz pierwszy pojawi się duży blok edukacyjny, czyli Akademia NON-FICTION. Zajęcia i wykłady poprowadzą: prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, prof. Igor Borkowski, Marek Miller, Julianna Jonek, prof. Jacek Wasilewski, Dawid Serafin. Akademia odbędzie się w Pawilonie Wyspiańskiego. Współorganizatorzy: Towarzystwo Studiów Dziennikarskich i Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Muzyka

Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędzie się także blok muzyczny. 7 lipca w klubie ZetPeTe (Dolnych Młynów) wystąpi Piernikowski z doskonale przyjętym materiałem solowym NO FUN. Wielowątkowa opowieść, w której historie zasłyszane w osiedlowym monopolu spajają się w jedno ze wspomnieniami z najntisowych świnoujskich dyskotek i emocjami, od których rap trzyma zwykle bezpieczny dystans. Nie ma dziś w Polsce bardziej oryginalnego i zanurzonego w mieście wykonawcy.

Laboratorium reportażu

W ramach festiwalu NON-FICTION odbędzie się także Laboratorium Reportażu z Marcinem Kąckim – całodniowe warsztaty kreatywne zorganizowane wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym w ramach programu Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO.

3. Festiwal Reportażu NON-FICTION
Od 6 do 8 lipca 2018 roku
Organizator: Stowarzyszenie Re-prezentacje w Krakowie

Komentarze wyłączone.