Malarstwo ciągle żywe

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz Fundacja Tumult, organizator Festiwalu Filmowego Camerimage, zapraszają na wystawę Malarstwo ciągle żywe, która odbędzie się w dniach od 11 listopada 2018 roku do 13 stycznia 2019 roku.

Wacław Kuczma, Markus Lüpertz, Marek Żydowicz i Michael Haas w 2017 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wacław Kuczma, Markus Lüpertz, Marek Żydowicz i Michael Haas w 2017 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

CSW w Toruniu powstało w ramach Narodowego Programu zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem było tworzenie polskich, regionalnych kolekcji dzieł sztuki, prezentowanie zbiorów kolekcjonerów sztuki z kraju i świata oraz zainicjowanie debaty na temat strategii kolekcjonowania dział sztuki. Wystawa Malarstwo wciąż żywe nawiązuje do tej idei. Zaprezentujemy na niej wybór prac ze zbiorów znanego w Europie właściciela berlińskiej Galerii – Michaela Haasa. Kuratorami wystawy są Marek Żydowicz oraz Michael Haas.

Cała kolekcja liczy ok. 2 tys. dzieł sztuki. Wystawa Malarstwo ciągle żywe zaprezentuje 200 prac 173 najwybitniejszych artystów światowej sztuki XX wieku. Wśród nich będzie można zobaczyć m. in. dzieła: Pierre’a Bonnarda, Georgesa Rouaulta, Maurice Denisa, Henri Matisse’a, Otto Dixa, Jankela Adlera, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Odille Redona, Emila Nolde, Pabla Picassa, Jamesa Ensora, Giorgio de Chirico, Pieta Mondriana, Francisa Picabii, Rene Magritte’a, Joana Miró, Kurta Schwittersa, Jean Dubuffeta, Oscara Kokoschki, Andy Warhola, Anselma Kiefera, Franka Stelli, Markusa Lüpertza, Hansa Bellmera, Georga Baselitza, Sigmara Polke, Mimmo Palladino, Antoniego Tàpies’a, Leiko Ikemury, Jordi Alcaraza.

W ramach wystawy pojawią się również wątki polskie, między innymi prace zapomnianego polskiego artysty tworzącego na emigracji Pinchasa Bursteina, znanego pod pseudonimem Maryan oraz młodych twórców: Karoliny Zdunek, Wojtka Zasadniego, Tomasza Kowalskiego.

Bogactwo stylów, technik, środków wyrazu, motywów i tematów podejmowanych przez artystów z całego świata w ciągu ostatnich ponad stu lat, zgromadzone na toruńskiej ekspozycji, pozwoli na niemal podręcznikowe przypomnienie najważniejszych stylów i tendencji artystycznych minionego stulecia.

Tak szeroka ekspozycja dokonań najwybitniejszych artystów z całego świata w polskiej galerii, to rzadkość. Jej realizacja wymagała ogromnych nakładów pracy, czasu i środków finansowych. Trudne do przecenienia walory edukacyjne przedsięwzięcia wynikają nie tylko z możliwości poznania mniej znanych prac wybitnych twórców, których dzieła są na co dzień rozsiane po najważniejszych galeriach i muzeach na całym świecie, ale także z możliwości zastanowienia się nad ideą kolekcji niemieckiego marszanda, gromadzoną swój niezwykły zbiór dzieł sztuki przez ostatnie czterdzieści lat.

Michael Haas jest wielbicielem sztuki współczesnej i kolekcjonerem. W roku 1976 założył w Berlinie własna galerię, której działalność skupia się na prezentowaniu sztuki modernistycznej i najnowszych zjawisk w światowym malarstwie, rysunku i rzeźbie. Galeria prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno artystów już uznanych jak i młodych twórców. Galeria Michael Haas regularnie bierze udział w międzynarodowych targach sztuki, takich jak Art Basel i Art Cologne.

Malarstwo wciąż żywe 
Od 11 listopada 2018 roku do 13 stycznia 2019 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Komentarze wyłączone.