• 2018-07-05

Miesiąc Spotkań Autorskich we Wrocławiu

Trwa Miesiąc Spotkań Autorskich, którego współorganizatorem jest Wrocławski Dom Literatury. W każdy czwartek lipca w klubie Proza odbywają się podwójne wieczory autorskie, podczas których będzie można poznać zarówno twórczość polskich pisarzy, jak i literatów z Turcji – gościa honorowego tegorocznej edycji festiwalu.

Miesiąc Spotkań Autorskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miesiąc Spotkań Autorskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

5 lipca o godz. 19.00 obędzie się w ramach cyklu Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze, spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem, jednym z najciekawszych współczesnych polskich pisarzy i publicystów. Pretekstem do rozmowy, którą poprowadzi Irek Grin, będzie niedawna premiera najnowszej książki Szczerka – Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Wstęp wolny.

Tego samego dnia o godz. 20.30 odbędzie się wieczór autorski tureckiej poetki i tłumaczki Goncy Özmen. Autorka, urodzona w 1982 roku, studiowała literaturę i język angielski na Uniwersytecie Stambulskim. W wieku 18 lat zadebiutowała zbiorem wierszy Kuytumda (W moim kąciku). Wywołał on falę entuzjastycznych reakcji, Özmen otrzymała m.in. prestiżową Nagrodę Yaşara Nabi Nayıra oraz Nagrodę Berny Morana za poezję. Swój niezwykły talent potwierdziła osiem lat później książką Belki Sessiz (Można po cichu). Jako redaktorka współpracuje z czasopismami literackimi: „Ç.N.“ oraz „Palto“, jest też aktywną tłumaczką. Wstęp wolny.

Tydzień później, 12 lipca, odbędą się dwa spotkania z pisarkami. Polskę tego dnia (godz. 19.00) reprezentować będzie reporterka Katarzyna Boni a Turcję ( godz. 20.30) Oya Baydar, jedna z najbardziej cenionych tureckich prozaiczek.

Katarzyna Boni specjalizuje się w pisaniu reportaży o Azji, gdzie spędziła ponad cztery lata. Napisała Kontener – o uchodźcach z Syrii (wspólnie z Wojciechem Tochmanem) oraz o Japonii Ganbare! Warsztaty umierania. Za tę książkę otrzymała w 2017 roku przyznawaną w Szczecinie Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia.

Oya Baydar to z kolei prozaiczka i eseistka, której dzieła weszły do kanonu literatury tureckiej. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Stambulskim, po czym rozpoczęła karierę akademicką. W latach 60. XX wieku przyłączyła się do ruchu lewicowego i stała się ważną postacią Tureckiej Partii Robotniczej. Za zaangażowanie polityczne została aresztowana i zwolniona z uniwersytetu, krótko pracowała jako redaktorka w różnych czasopismach. Po zamachu stanu w 1980 roku musiała opuścić Turcję. Przez 12 lat mieszkała głównie w Niemczech, przez jakiś czas też w Moskwie. Pierwszą powieść, Allah Çocukları Unuttu (Dzieci zapomniane przez Boga) napisała w wieku 17 lat.

Swoje doświadczenia z życia na emigracji i upadku socjalizmu opisała w zbiorze opowiadań Elveda Alyoşa (Żegnaj, Aljoszo), za który otrzymała Nagrodę Yunusa Nadiego. Nagradzane były też powieści Kedi Mektupları (Kocie listy), Sıcak Külleri Kaldı (Pozostał gorący popiół) oraz W cieniu judaszowców. Duże zainteresowanie wzbudziła też proza Utracone słowo poruszająca kwestie kurdyjskie. W 2001 roku założyła Turecką Inicjatywę Pokojową. Na oba spotkania wstęp wolny.

Miesiąc Spotkań Autorskich
Od 2 lipca do 1 sierpnia 2018 roku
Wrocławski Dom Literatury

Komentarze wyłączone.