• 2018-07-05

6. edycja MIASTOmovie na ulicy

Od 26 do 30 września w Kinie Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury i innych miejscach we Wrocławiu odbędzie się szósta edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Jej tematem przewodnim jest „Ulica”. Po raz pierwszy w programie festiwalu zaplanowany jest konkurs pełnych metraży dokumentalnych o miastach, architekturze i urbanistyce. Filmy oceni interdyscyplinarne Jury, a zwycięzca zdobędzie nagrodę finansową w wysokości 1000 Euro.

„Big Time”, reż. Kaspar Astrup Schroder (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Big Time”, reż. Kaspar Astrup Schroder (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie filmowych znajdzie się m.in. dokument Obywatelka Jane. Walka o miasto autorstwa Matta Tyrnauera, filmowa opowieść o zmaganiach Jane Jacobs – obrończyni lokalności i propagatorki idei miasta w ludzkiej skali – z prosamochodowymi przekształceniami Nowego Jorku i wielkim biznesem. W tej sekcji czeka nas także polska premiera dokumentu Echa Stambułu (Istanbul Echoes) – twórczyni tego filmu, Gulia Frati, zabiera widzów do największego miasta Turcji, gdzie życie od zawsze toczy się na ulicach. Bohaterami opowieści są uliczni handlarze, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu.

W konkursowych zmaganiach wystartuje w sumie pięć dokumentów, wśród nich pokazywany premierowo film Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy (Dispossession: Great Social Housing Swindle) w reżyserii Paula Sng. Obraz bada przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii i pokazuje, jak zmieniała się polityka państwa w odniesieniu do mieszkalnictwa komunalnego.

W programie konkursu znajdzie się także BIG Time Kaspara Astrupa Schrodera – portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa, a także jego, znanej z innowacyjności, pracowni, która po sukcesach w Kopenhadze przeniosła się do Nowego Jorku. Kolejnym z potwierdzonych tytułów jest niemiecka propozycja Do kogo należy miasto? (Whose City?). Autor filmu, Hans Christian Post, pokazuje w swoim obrazie transformację Berlina z nieco zaniedbanego, ale dynamicznego miasta w coraz ważniejsze i bardziej eleganckie centrum biznesowe.

6. edycja MIASTOmovie
od 26 do 30 września
Wrocławska Fundacja Filmowa
Wrocław

Komentarze wyłączone.