• 2018-07-05

Królikarnia zaprasza na nową wystawę – Matki oryginałów

13 lipca zostanie otwarta nowa tymczasowa wystawa w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – Matki oryginałów. Można ją zwiedzać od 14 lipca do 2 września.

„Matki oryginałów”, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Matki oryginałów”, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Traktowana po macoszemu, wykreślana z inwentarzowych rejestrów, często niszczona,  niebezpieczna z racji swojej funkcji multiplikowania oryginałów. Forma do odlewów nie jest obiektem sztuki, choć niesie w sobie nie tylko zapis jego powstawania, ale także samą rzeźbę w negatywie. Zaglądając do środka można dostrzec wyrysowane twarze i kontury, tworzące „pustokształty” z powietrza. Estetycznie intrygujące, wpisują się gdzieś między sztukę, a obiekty użytkowe, i tym samym posiadają najważniejsze atrybuty współcześnie docenianych twórczych realizacji.

Podczas wystawy prezentowane są formy do prac ze zbiorów Królikarni – między innymi do dzieł Xawerego Dunikowskiego, np. Fryderyk ChopinGłowa KorczakaPortret Franciszka Mączyńskiego czy Głowa Polki, ale także m.in. na poły gliniana, na poły gipsowa forma sfinksa, który po odbudowie Pałacu w latach 60-tych miał wrócić przed jego portyk. Nawiązanie do historii miejsca i jego patrona, otwiera dyskusję na temat roli i pracy muzeum, a także nieustającego rewidowania norm i definicji sztuki. – Ewa Kozik

Wystawa Matki oryginałów jest kontynuacją opowieści o pracy przy rzeźbie, historią jej powstawania i możliwości powielania. To także spojrzenie na formę odlewniczą w niestandardowy sposób, konfrontując ją z widzem i narażając na ocenę poprzez pryzmat dzieła sztuki, skupiając uwagę na jej aspektach estetycznych – uproszczonym, minimalistycznym kształcie zewnętrznym oraz ukrytym, sekretnym wnętrzu.

Matki oryginałów
Otwarcie: 13 lipca 2018 roku, godz. 19.00
Od 14 lipca do 2 września 2018 roku
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni

Komentarze wyłączone.