• 2018-07-05

Małżeństwo Blerty Zeqiri premierowo na festiwalu Transatlantyk

Podczas tegorocznej  8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk odbędzie się polska premiera filmu Małżeństwo w reżyserii Blerty Zeqiri. „Realistyczny, spójny i satysfakcjonujący obraz tego, w jaki sposób społeczeństwo mierzy się z nierozwiązanymi tajemnicami. Podobnie jak w małżeństwie. ” (Variety) . Film można zobaczyć 18 i 19 lipca.

„Małżeństwo”, reż. Blerta Zeqiri (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Małżeństwo”, reż. Blerta Zeqiri (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do ślubu pozostały tylko dwa tygodnie. Anita pogodziła się już z tym, że nie będzie na nim jej rodziców, którzy zaginęli wiele lat temu podczas wojny w Kosowie. Teraz sama bardzo chce założyć rodzinę, jednak jej narzeczony ma wątpliwości. Sytuację komplikuje powrót do kraju najlepszego przyjaciela pana młodego, z którym od lat nie miał kontaktu, a który chce teraz wrócić do jego życia.

Po zakończeniu wojny, kiedy uzyskałam podstawowe wolności, których odmawiano mi całe dzieciństwo, zaczęłam zastanawiać się nad zmarginalizowanymi grupami w naszym społeczeństwie, które wciąż nie mogą cieszyć się pełnią praw człowieka. Jedną z tych grup jest społeczność LGBT , która bez wątpienia jest najbardziej lekceważona ze wszystkich. – Blerta Zeqiri


Film otrzymał Nagrodę krytyków FIPRESCI oraz Specjalną Nagroda Jury na festiwalu w Talinie.

Małżeństwo, reż. Blerta Zeqiri
18 i 19 lipca 2018 roku
8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk

Komentarze wyłączone.