Malarstwo Roberta Zieby

Robert Zieba urodził się w Staffelfelden we Francji 2 grudnia 1932 r. w polskiej rodzinie emigrantów, którzy przybyli po I wojnie światowej z Tarnowa do Alzacji w poszukiwaniu pracy. W młodości Robert wykonywał taniec ludowy a nawet klasyczny, którego uczył się w konserwatorium w Miluzie. Zdolnego chłopca zaprezentowano nawet słynnemu Serge Lifarowi. Grał także w teatrze. Jego ojciec uznał jednak, że nie jest to konkretny i praktyczny zawód, więc ostatecznie trafił do kopalni soli i potasu i przez wiele lat pracował jako sztygar.

Robert Zieba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Zieba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przygoda z rysunkiem i malarstwem zaczęła się dla młodego Roberta w czasach sierocińca, gdzie znalazł się w okresie wojny. Ojciec wyjechał z armią Andersa a matka ciężko chora znalazła się w szpitalu. Wówczas doznał olśnienia i odkrył w sobie kolejną pasję. Jednak profesjonalne malowanie rozpoczął w wieku 30 lat. Wówczas to współorganizował pierwszą wystawę Malarstwo i rzeźba w Wittelsheim, tam gdzie do dziś mieszka. Swoje obrazy wystawiał na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych we Francji, a także w Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Japonii i na Tahiti. Organizował i był dyrektorem artystycznym a także gościem honorowym wielu wystaw w Alzacji, ale także w różnych regionach Francji. Jest Członkiem Stowarzyszenia Artystów Francuskich (Société des Artistes Français), a także Fondation Taylor i Salon Violet i Académie Rhénane (art-littérature-musique-sciences). Za swoją twórczość i działalność został uhonorowany prestiżowymi odznaczeniami i medalami: Médaille de la ville de Paris, Médaille Chambre et Sénat, Médaille de Conseil Général du Haut-Rhin, Bretzel d’Or (zasłużony na rzecz rozwoju kultury w Alzacji). Ponadto jest kawalerem i oficerem l’Ordre National du Mérite (Culture et Communication). Przeprowadził też kilkadziesiąt warsztatów malarskich dla dzieci i młodzieży.

Wypracował własny styl w malarstwie olejnym, który nazywa „białe na białym”. Tematyka jego prac koncentruje się w zasadzie na dwóch tematach: pejzaż, najczęściej zimowy ale także letni (np. z pobytu w Grecji) oraz martwa natura z kwiatami. Krytycy francuscy dostrzegają w jego malarstwie słowiański romantyzm, co znajduje uzasadnienie w tym jak Zieba pielęgnuje swoją polskość. [...] Artysta Polskę odwiedzał kilkukrotnie. W 2012 roku miał prezentację swoich prac w Skansenie Górniczo–Hutniczym w Leszczynie k. Złotoryi. Natomiast 6 lipca w Galerii Sztuki w Legnicy zostanie otwarta pierwsza profesjonalna wystawa jego malarstwa w Polsce, z inicjatywy legnickiego artysty Krzysztofa Kułacza Karpińskiego i przy współpracy Wladislawa Labowicza prezesa Culture et Liberté au Pays de la Potasse z Wittelsheim we Francji.

Artysta przez wieloletnią praktykę malarską wypracował powtarzalne obrazy, martwa natura i pejzaż, które pozwalają mu za każdym razem osiągnąć zamierzony efekt końcowy. Zieba nie eksperymentuje i nie poszukuje nowych rozwiązań. To by zaprzeczało jego filozofii sztuki, raczej doskonali to, co z takim trudem osiągnął. Analizując dalej, można postawić sobie pytanie: co jest ważniejsze w jego twórczości kolor czy temat?

Tekst: Krzysztof Kułacz Karpiński

Malarstwo Roberta Zieby
Kuratorzy: Krzysztof Kułacz Karpiński, Wladislaw Labowicz-Wittelsheim
Od 6 do 29 lipca 2018 roku
Wernisaż: 6 lipca 2018 roku, godz.18.00
Galeria Sztuki w Legnicy

Komentarze wyłączone.