Autobiograficzna powieść córki Liv Ullmann i Ingmara Bergmana

Linn Ullmann planowała napisanie książki wspólnie z ojcem, Ingmarem Bergmanem. Wiosną 2007 roku nagrała rozmowy z reżyserem, ale jego postępująca choroba, a wreszcie śmierć uniemożliwiła urzeczywistnienie projektu. Ullmann potrzebowała czasu, żeby wrócić do pomysłu na książkę o swojej rodzinie. W jej autobiograficznej powieści czytelnik przeczyta o trudnej miłości córki do ojca i równie trudnej, choć innej, miłości do matki, o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu rodziców – każdego z osobna, o potrzebie uwolnienia się od stygmatu córki gwiazd kina i zyskania niezależnej tożsamości.

Linn Ulmann, „Niespokojni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Linn Ulmann, „Niespokojni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka przytacza anegdoty i rodzinne historie, łącząc je z ciągle przeżywaną ostatnią wiosną życia Bergmana, kreśli portrety obojga artystów, widzianych oczami dziecka, a potem – opisuje ich z perspektywy własnych doświadczeń życiowych dorosłej kobiety. Dzień i noc – tak charakteryzuje swoich rodziców. W książce wspomnienia z wyspy Fårö, na której Bergman zbudował dom i wiódł uporządkowane życie, przeplatają się z migawkami z Ameryki, gdzie przeprowadziła się Liv Ullmann wciągnięta w wir międzynarodowej kariery aktorskiej. Niespokojni to opowieść o życiu w zawieszeniu między dwoma światami, o powikłanych relacjach rodzinnych, nieubłaganym upływie czasu i żałobie po tych, których pochłonął.

Linn Ullmann (ur. 1966 r.) – norweska pisarka, dziennikarka i krytyczka literacka. Studiowała literaturę angielską na Uniwersytecie Nowojorskim, zdobyła też wykształcenie taneczne w prestiżowej szkole Juilliarda. W 1998 roku opublikowała pierwszą powieść – Før du sovner (Zanim zaśniesz, słowo/obraz terytoria 2005). Debiut spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został przetłumaczony na 30 języków. Była to pierwsza z sześciu książek autorki: Når jeg er hos deg (2000), Nåde (2002), Et velsignet barn (2005), Det dyrebare (2011, wydana w 2016 roku przez W.A.B jako We mgle) oraz De urolige (2015), czyli Niespokojni (W.A.B. 2018). Za osiągnięcia literackie otrzymała nagrodę Gullpennen (Złote Pióro), Nagrodę Amalie Skram oraz Den norske leserprisen (Norweską Nagrodę Czytelników), a w 2017 roku za całokształt twórczości została uhonorowana Nagrodą Doblouga, przyznawaną przez Akademię Szwedzą. Jest córką sławnego reżysera Ingmara Bergmana i aktorki Liv Ullmann, którym poświęciła powieść Niespokojni.

Linn Ulmann. Niespokojni
Przekład: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: 5 września 2018 roku

Komentarze wyłączone.