Elementarz polskiego dizajnu

Wystawa Elementarz Polskiego Dizajnu chce ukazać sto lat polskiego projektowania, poprzez pryzmat stu obiektów. Wśród projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa.

„Elementarz polskiego dizajnu”, Instytut Dizajnu w Kielcach (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Elementarz polskiego dizajnu”, Instytut Dizajnu w Kielcach (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Na ekspozycji prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie sto lat na co dzień używali Polacy.

Wystawa ta również łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Wystawa Elementarz prezentuje sto dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Większość z zaproszonych grafików ilustruje książki dla dzieci, jednocześnie zajmując się szeroko pojętą komunikacją wizualną.

Kuratorką wystawy jest Ewa Solarz, a za aranżację odpowiedzialne jest Studio Beton – Marta i Lech Rowińscy.

Elementarz polskiego dizajnu
Od 23 czerwca do 20 września 2018 roku
Instytut Dizajnu
Kielce, ul. Zamkowa 3

Komentarze wyłączone.