• 2018-07-03

Z Krakowskiego Festiwalu Filmowego po Oscary

Krakowski Festiwal Filmowy, jako jedyny festiwal w Polsce, znalazł się w prestiżowym gronie festiwali kwalifikujących do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny.

Talal Derki, laureat Złotego Rogu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Talal Derki, laureat Złotego Rogu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oznacza to, że laureat Złotego Rogu w międzynarodowym konkursie dokumentalnym będzie automatycznie brany pod uwagę podczas oscarowej selekcji. Przywilej ten otrzymało od Amerykańskiej Akademii Filmowej 28 festiwali filmowych z całego świata, w tym m.in.: Cannes, Berlinale, IDFA, DOK Leipzig.

Poszerza się tym samym grono nagród, które skracają oscarową ścieżkę filmom nagrodzonym na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Do tej pory szansę na nominację do Oscara miały filmy z kategorii krótkometrażowej, laureaci Złotego Smoka i trzech Srebrnych Smoków.

W tym roku Złoty Róg, główną nagrodę w konkursie dokumentalnym, otrzymał film O ojcach i synach w reżyserii Talala Derkiego. W konkursie krótkometrażowym nagroda Złotego Smoka przyznana została animacji Popraw włosy, Oliver (reż. Armelle Mercat). Srebrnego Smoka dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał Michał Hytroś za film Siostry, Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu animowanego powędrował do André Hörmanna i Samo (Anna Bergman) za film Obon, natomiast Srebrnego Smoka dla reżysera najlepszego filmu fabularnego przyznano Emmanuelle Fleytoux za film Spuśćcie psy.

Warto nadmienić, że Krakowski Festiwal Filmowy jest ponadto w gronie 15 festiwali nominujących filmy krótkometrażowe oraz wśród 10 festiwali rekomendującyc pełnometrażowe filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej. W tym roku nominacją w kategorii filmu krótkometrażowego wyróżniona została fabuła Spuśćcie psy (reż. Emmanuelle Fleytoux ), a rekomendację w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny otrzymał obraz Biała Mama (reż. Zosya Rodkevich, Evgeniya Ostanina).

31. Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia 2018 r.

91. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 r.

Z Krakowskiego Festiwalu Filmowego po Oscary
91. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku

Komentarze wyłączone.