Transatlantyk Festival 2018

Tegoroczna, ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk odbędzie się w dniach od 13 do 20 lipca w Łodzi. Podczas Transatlantyku wyświetlone zostanie ponad 300 projekcji filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata – wśród nich obrazy prosto z festiwali w Wenecji, Sundance, Berlina czy Cannes. Filmy premierowe zostaną zaprezentowane w sekcji Nowe Kino.

8. Transatlantyk Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. Transatlantyk Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest Niepodległość dziś/Independence now i to wokół tego hasła odbędzie się szereg pokazów i spotkań. Organizatorzy postarają się odpowiedzieć na pytanie, czym jest niezależność, wolność artystyczna, ale też bunt. Są to szczególnie ważne zagadnienia w kontekście kultury – źródeł twórczości wielu wybitnych twórców można przecież doszukiwać się właśnie w poczuciu niezależności. To również do tych haseł nawiązuje plakat zaprojektowany przez Magdalenę Leraczyk.

W programie festiwalu znajdą się m.in. sekcje Historie Kina, z klasykami kina światowego oraz retrospektywy wybitnych twórców światowych, jak i polskich. Na Transatlantyk Festival nie zabraknie również seansów Kina Kulinarnego, Kina Łóżkowgo VOX, wyjątkowego programu organizowanego we współpracy z Berlinale.  Z kolei na miłośników muzyki czekają dwa prestiżowe międzynarodowe konkursy kompozytorskie, które zawsze gromadzą światową elitę młodych kompozytorów muzyki filmowej – Transatlantyk Instant Composition Contest oraz Transatlantyk Film Music Competition.

Transatlantyk Festival ma do zaoferowania retrospektywy wybitnych twórców filmowych. W sekcji Zbliżenia przedstawiona zostanie jedna z ikon kina – Miloš Forman. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć takie dzieła mistrza, jak genialny Lot nad kukułczym gniazdem, kontrowersyjny Amadeusz, czy obraz pełen nihilizmu Skandalista Larry Flint.

Transatlantyk Festival 2018
Od 13 do 20 lipca 2018 roku
Łódź

Komentarze wyłączone.