• 2018-07-03

Piotr Orzechowski. Pianohooligan

24 Preludes & Improvisations to trzeci projekt solowy pianisty i kompozytora Piotra Orzechowskiego. Pianista powraca z nową propozycją wielowymiarowego dzieła, na które składa się cykl 24 preludiów i odpowiadających im improwizacji. Swoją formą nawiązując do 24 Preludiów i Fug Jana Sebastiana Bacha, Orzechowski omawia najważniejsze dla muzyki pojęcia jak konstrukcja, reguła czy kreacja poprzez kontrastowe zestawienie dźwiękowych brył i wolnych improwizacji – utworów skomponowanych i tych stworzonych spontanicznie.

Piotr Orzechowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Orzechowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

24 Preludia to więc muzyczne miniatury, którym odpowiadają 24 Improwizacje ułożone chromatycznie w 12 tonacjach koła kwintowego w trybach dur i moll, składając się na 2-płytowe wydawnictwo. Nawiązanie do dzieła J.S. Bacha jest tu niczym innym jak ukłonem Piotra Orzechowskiego w stronę tradycji i muzycznych zasad, z których, zdaniem artysty, nie powinniśmy rezygnować, a wykorzystywać w konwencji muzyki nowej jako jedno z narzędzi.

Płyta ta jest więc swoistym wykładem – oddziela improwizację od konstrukcji na 24 przykładach, traktując formę preludium jako miniaturę ukazującą fenomen, a improwizację jako przykład zastosowania fenomenu w praktyce. Podział ten zostanie dokonany na potrzeby tej płyty w celu pokazania nowego systemu myślenia o muzyce.

Piotr Orzechowski. Pianohooligan
24 Preludes & Improvisations
7 lipca 2018 roku, godz. 19.00
Filharmonia Krakowska

Komentarze wyłączone.

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR