• 2018-07-03

Aktorskie czytanie fragmentów Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum we Wrocławiu zaprasza 12 lipca na drugie aktorskie czytanie fragmentów Pana Tadeusza w ramach wystawy Księgi Pana Tadeusza. Tym razem interpretacji dokonają Beata Rakowska i Michał Szwed – aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Aktorskie czytanie Pana Tadeusza, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aktorskie czytanie Pana Tadeusza, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poeta zestawiał swoich bohaterów w pary, doprowadzając poprzez kontrast ich charakterystykę aż do groteski, a także wikłał fabułę, każąc im toczyć spory, rywalizować i romansować. Tadeusz i Hrabia, Zosia i Telimena, Rejent z Asesorem, Gerwazy z Protazym – to przykłady możliwych uporządkowań. Inne zestawienie łączy Tadeusza z Zosią, Hrabiego z Telimeną (choć w obrębie tej czwórki można dokonywać roszad) i Jacka Soplicę z Ewą Horeszkówną. Podczas wydarzenia dwoje aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego zinterpretuje fragmenty Pana Tadeusza, układając się w różnego rodzaju dialogi.

Wydarzenie odbędzie się  w Muzeum Pana Tadeusza we wtorek 12 lipca o godzinie 17.00. Wstęp na czytanie jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zachęcają do wcześniejszego odbioru wejściówek dostępnych w kasach muzeum lub dokonywania rezerwacji mailowych.

O wystawie – 12 ksiąg poematów Adama Mickiewicza. 12 autorów wizualnych. Co miesiąc jedna odsłona – takim hasłem Muzeum Pana Tadeusza zapowiadało w 2017 roku nowe plakaty do kolejnych ksiąg Pana Tadeusza. Do udziału w projekcie zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki i diznajnu, a każdy z nich korzystał z bardzo odmiennej estetyki. Wystawa ta to podróż od 1881 roku, gdy pojawiło się pierwsze zilustrowane wydanie poematu, do dzisiaj.

Aktorskie czytanie fragmentów Pana Tadeusza
12 lipca 2018 roku, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza, Wrocław

Komentarze wyłączone.