Sukkot! let’s built a tent!

Sukkot! let’s built a tent! to druga edycja interdyscyplinarnych warsztatów architektonicznych z okazji żydowskiego święta Sukkot organizowanych przez SARP Poznań oraz Stowarzyszenie Kolektyw 1a przy wsparciu merytorycznym Poznańskiej Gminy Żydowskiej. Warsztaty odbędą się od 23 do 31 sierpnia w Poznaniu. Celem projektu jest przybliżenie uczestnikom warsztatów i Poznaniakom, którzy również są jego odbiorcami tradycje i kulturę żydowską w nowoczesnej i otwartej formie.

„Sukkot”, fot. Jeremi Buczkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sukkot”, fot. Jeremi Buczkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W warsztatach weźmie udział 32 studentów kierunków projektowych z Polski, Niemiec oraz Izraela, którzy pracując w niewielkich międzynarodowych grupach roboczych prowadzonych przez tutorów – uznanych młodych projektantów będą mieli za zadanie zaprojektować i samodzielnie wykonać w ramach określonego budżetu współczesną interpretację tradycyjnego szałasu na żydowskie święto Sukkot.

Święto Sukkot zwane też Świętem Szałasów jest z jednym z najradośniejszych w żydowskim kalendarzu. Rozpoczyna się 15 dnia Tishri, piątego dnia po Jom Kippur (w roku 2018 od 23 do 30 września) i trwa w Izraelu siedem dni, w diasporze osiem. Nazwa Sukkot pochodzi z języka hebrajskiego, oznacza szałas lub namiot i upamiętnia czterdziestoletnią wędrówkę Żydów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. W każde święto Sukkot wyznawcy judaizmu budują szałasy, w których według tradycji przez czas świąteczny powinni mieszkać lub jeśli jest to niemożliwe spożywać chociaż jeden posiłek dziennie.

W starożytności szałasy były budowane ze słomy, gałęzi oliwnych bądź palmowych. Zdobiono je wewnątrz owocami, oliwkami, orzechami czy nawet tkaninami, co miało stanowić symbol boskiego przybytku. Ustawiano je na płaskich dachach domostw, podwórzach, publicznych placach oraz przedsionkach Świątyni. Dawniej każda żydowska rodzina budowała własny szałas. Dziś tradycja ta choć ciągle jest kultywowana to rzadko rodziny budują szałas indywidualnie, zazwyczaj przedstawiciele lokalnej wspólnoty tworzą wspólny szałas, w którym razem uroczyście kultywują tradycję tego święta.

Podczas tej edycji w warsztatach weźmie udział 36 studentów kierunków projektowych z Polski, Niemiec i Izraela Uczestnicy pracować będą w 4 mieszanych grupach roboczych. Każdy zespół na wykonanie zaprojektowanego przez siebie szałasu otrzyma budżet w wysokości 3 tysięcy złotych ( ok. 800 euro). Studenci samodzielnie pod kontrolą prowadzących oraz organizatorów będą dysponować przydzielonym im budżetem. Tak jak w prawdziwym życiu zawodowym będą oni odpowiedzialni za budżet, terminy, materiały, dostawy, wykonanie. W ciągu 8 dni warsztatowych przejdą przez cały proces projektowy i inwestycyjny, z którym po zakończeniu studiów będą się zmagać na co dzień. Zaprojektowane i wykonane przez uczestników konstrukcje zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności podczas wystawy oraz wydarzeń otwartych w samym centrum Poznania w zabytkowym Parku Muzeum Narodowego.

Oprócz warsztatów odbędzie się także szereg wydarzeń otwartych dla uczestników oraz mieszkańców miasta Poznania: wykłady m.in o świecie Sukkot, o architekturze mieszkaniowej Polski, Niemiec i Izraela, czy o poznańskiej dzielnicy żydowskiej.

Organizatorzy: SARP Poznań, Stowarzyszenie Kolektyw 1a

Koordynatorzy: Magda Wypusz

Partnerzy: Miasto Poznań, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej młodzieży, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Israel Association of United Architects, Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Sukkot! let’s built a tent!
Od 23 do 31 sierpnia 2018 roku
Poznań

Komentarze wyłączone.