• 2018-06-30

Teatr Żydowski w Warszawie z nową siedzibą

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz zostanie przeniesiony na ulicę Próżną 14 do zabytkowej kamienicy. Jest to ważna decyzja dla jedynego teatru żydowskiego w Polsce, wystawiającego spektakle nie tylko w języku polskim, ale również w jidysz.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Budynek przy ulicy Próżnej 14 wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi w 100% własność m.st. Warszawy. Teatr Żydowski wraca do ocalonego skrawka dawnej żydowskiej Warszawy, o której przypominają domy oznaczone numerami Próżna 7, 9, 12 i 14. Próżna 14 tętniła życiem. W skrzydle od strony pl. Grzybowskiego były żydowskie sklepy i składy z artykułami żelaznymi, od strony Próżnej znajdował się dom handlowy Meersona i Epsteina, sklepy i warsztaty funkcjonowały także w oficynach kamienicy. Na pierwszym piętrze był żydowski dom modlitwy działający do 1940 roku.

Jestem szczęśliwa, że żydowskie życie, kultura i sztuka wrócą na stałe do prawdziwego serca żydowskiej Warszawy – tutaj, na Próżną 14, gdzie przed wojną istniał barwny świat, który wypełniały głosy mieszkańców, rzemieślników i handlarzy oraz dźwięki kataryniarzy i podwórzowych muzykantów. Na fasadach tej kamienicy prezentowaliśmy zdjęcia wystawy I ciągle widzę ich twarze – jestem pewna, że one również czuwały nad tym, by Teatr Żydowski zamieszkał w tym miejscu – Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
Warszawa

Komentarze wyłączone.