• 2018-06-30

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na Wystawę psów skrajnie rasowych

Od 1 lipca w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku można zwiedzać Wystawę psów skrajnie rasowych. Jest to wystawa rzeźb zrealizowanych w Pracowni Rzeźby Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, wykonanych przez: Marka Skrzypka, Ewę Grużewską, Zenona Skibińskiego i Małgorzatę Bąkowską.

„Wystawa psów skrajnie rasowych” Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wystawa psów skrajnie rasowych” Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Świat zwierząt często stanowi źródło inspiracji dla artystów, z jednej strony fascynujące może być obserwowanie fauny i zgłębianie  tajemnic jej różnorodności, z drugiej poza swoją naturalną specyfiką interesująca jest rola w kulturze i tradycji, gdzie człowiek decyduje o tym, które gatunki  i jak przysposabia. Pies zyskał szczególne miejsce, stając się naszym codziennym towarzyszem i przyjacielem.

Wystawa psów skrajnie rasowych prezentuje prace rzeźbiarskie, których tematem przewodnim jest pies w ruchu. Ujęcie dynamiki zwierzęcia oraz zachowanie  przy tym charakteru rasy między innymi przez właściwy wybór materiału staje się głównym problemem  formy w sztuce rzeźbiarskiej. Sam sposób prezentacji nawiązujący do  wystaw psów organizowanych przez organizacje kynologiczne  jest  rozważaniem o „prawdziwej tożsamości” i wizji  cech pożądanych według  ocen innych, aby zyskać wysoką notę. Naszą kulturę społeczną charakteryzuje bowiem paradoks, w tym samym czasie tworzymy kanony i szukamy „spontanicznej prawdy”.

Wystawa psów skrajnie rasowych
Od 1 lipca do 17 września 2018 roku
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Komentarze wyłączone.