100 na 100 od PWM

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprezentuje 100 m.in. utworów muzyki polskiej, 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów na świecie, które odbędą się 11 listopada 2018 roku, 100 nagrań na płytach CD, publikacje nutowe i książkowe, wydawnictwa dla dzieci i młodzieży – w ten sposób PWM, wraz z zaproszonymi do współpracy instytucjami kultury w kraju i za granicą, uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Sto na Sto. Muzyczne dekady wolności” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Sto na Sto. Muzyczne dekady wolności” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Podstawą przedsięwzięcia jest lista 100 na 100, obejmująca 100 arcydzieł polskiej literatury muzycznej, powstałych od 1918 do 2018 roku. Trudnego wyboru, w którym kryterium artystycznej wartości było najistotniejsze, dokonała Rada Programowa złożona z autorytetów i przedstawicieli instytucji kultury, której przewodniczy Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor-redaktor naczelna Programu Drugiego Polskiego Radia.

Wśród wybranych utworów znalazły się dzieła takich kompozytorów, jak: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Grażyna Bacewicz, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Serocki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Eugeniusz Knapik, Paweł Mykietyn czy Agata Zubel. Symbolicznym zwieńczeniem listy, ale i nowym otwarciem stanie się Fanfara na instrumenty dęte, napisana specjalnie na tę okazję przez Krzysztofa Pendereckiego.

Wszystkie kompozycje zostaną utrwalone na płytach CD. PWM we współpracy z wybitnymi artystami i najlepszymi polskimi orkiestrami, chórami i zespołami zrealizowało 60 nowych nagrań utworów z listy 100 na 100, a pozostałe rejestracje, starannie wyselekcjonowane, pochodzą m.in. z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań.

Uroczystym zwieńczeniem projektu będą koncerty odbywające się 11 listopada 2018 roku: 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie, część z rejestracją radiowo-telewizyjną.

Sto na Sto. Muzyczne dekady wolności
Premiera: 11 listopada 2018 roku
Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Komentarze wyłączone.