• 2018-06-29

Premiera Chinki w TR Warszawa

29 czerwca w TR Warszawa odbędzie się ostatnia premiera sezonu 2017/2018. Chinka w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak to romans gangstersko-polityczny, inspirowany fragmentami scenariuszy filmowych Jean-Luca Godarda oraz Biesów Fiodora Dostojewskiego, a także oparty na aktorskich improwizacjach.

„Chinka”, reż. Klaudia Hartung-Wójciak(źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chinka”, reż. Klaudia Hartung-Wójciak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa badaczy z Laboratorium Rekonstrukcji bierze na warsztat polityczny strategie i utopie z przeszłości. Rekonstruując i przetwarzając rewolucyjne archiwum, bohaterowie pytają o dziedzictwo lewicy i dzisiejszy potencjał społecznej zmiany. Co zostało z ideałów studenckiej rewolty 1968 roku? Jakie jest miejsce dla ruchu lewicowego wobec przejęcia przez prawicę postulatów społecznych? Czy dawny podział na lewicę i prawicę jest jeszcze zasadny? Jaka forma politycznego zaangażowania jest możliwa w ramach przestrzeni kultury?

Do scenariusza zaczerpnięto inspiracji z filmu Godarda Chinka z 1967 roku, opowieści o studenckiej komunie z Paryża, która przygotowuje się do walki rewolucyjnej. Premiera filmu poprzedziła i zapowiedziała protesty studenckie z maja 1968 roku. Za francuskim reżyserem twórcy przedstawienia podejmują temat komercjalizacji politycznego ruchu, który staje się częścią kapitalistycznego systemu konsumpcji kultury popularnej.

Dramatrgię do spektaklu przygotowała Daria Kubisiak, za scenografię, kostiumy i światło odpowiada Agata Skwarczyńska.

Chinka, reż. Klaudia Hartung-Wójciak
Premiera: 29 czerwca 2018 roku
TR Warszawa

Komentarze wyłączone.