Splątana architektura na Biennale Architektury w Wenecji

Miralles Tagliabue EMBT to studio architektoniczne, które na tegorocznym Biennale Architettura w Wenecji (25 maja-26 listopada 2018 roku) prezentuje niezwykłą instalację o nazwie Weaving architecture (Splątana architektura). Oddaje ona filozofię studia, czyli innowacyjne podejście do eksperymentów architektonicznych. Do realizacji projektu użyto czerwonego dębu amerykańskiego w połączeniu z włóknem szklanym.

„Splątana architektura”, fot. Giovanni Nardi (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Splątana architektura”, fot. Giovanni Nardi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Splątana architektura to rodzaj wizualnego credo Benedetty Tagliabue oraz zespołu pracowni EMBT, wynikającego z wieloletnich doświadczeń eksperymentalnych studia. Jednym z nich jest wiklinowy Pawilon Hiszpański zaprojektowany na Expo 2010 w Szanghaju.Przestrzeń włączająca jako manifestacja wolności: ta idea przyświecała twórcom instalacji Splątana architektura ze studia Miralles Tagliabue EMBT. Projekt pokazuje, w jaki sposób techniki rękodzielnicze, np. tkactwo, mają możliwość nadania cech ludzkich przestrzeniom publicznym.„Splątana architektura” prezentowana na La Biennale odwołuje się do koncepcji tkania na różnych poziomach, w tym przeplatania się działań ludzkich w przestrzeni publicznej, co symbolizuje przetykanie baldachimu nićmi z włókna szklanego.

Baldachim zapewnia ochronę i zacienienie, tworząc jednocześnie komfortową, półotwartą przestrzeń na potrzeby różnorodnych działań wspólnych.

„Splątana architektura”, fot. Giovanni Nardi (źródło: materiały prasowe organizatora)[/caption]

Benedetta Tagliabue studiowała architekturę w Weneckim Instytucie Architektury, IUAV. Obecnie wspólnie z Enrikiem Mirallesem prowadzi studio architektoniczne Miralles Tagliabue EMBT z pracowniami w Barcelonie i Szanghaju. Do najbardziej znanych projektów należą: Parlament w Edynburgu, park Diagonal Mar i targ Santa Caterina w Barcelonie, campus Uniwersytetu w Vigo czy hiszpański pawilon na EXPO 2010 w Szanghaju, który zdobył prestiżową nagrodę RIBA International w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Budynek Roku 2011. Aktualne projekty realizowane przez studio to m. in. Szkoła Biznesu przy Uniwersytecie Fudan w Szanghaju, biurowce w Xiamen oraz Taichung, przestrzenie publiczne w HafenCity w Hamburgu, stacja metra Clichy-Montfermeil w Paryżu (pierwsza nagroda w konkursie), a także centralna stacja metra w Neapolu.

Miralles Tagliabue EMBT specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych, rewitalizacji oraz projektowaniu wnętrz i przestrzeni przemysłowych. Benedetta Tagliabue prowadzi wykłady i zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Harvarda, Columbia i w barcelońskiej Szkole Architektury ETSAB. Bierze udział w forach poświęconych architekturze oraz zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów. Za swoje dokonania Benedetta Tagliabue została wyróżniona m.in. nagrodą RIBA Stirling Prize w roku 2005.

Splątana architektura
Od 25 maja do 26 listopada 2018 roku
Biennale Architektury w Wenecji

Komentarze wyłączone.