Laureaci nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart w roku 2018

28 czerwca podczas konferencji prasowej w MOCAK-u ogłoszono zwycięzców konkursu stypendialnego Fundacji Vordemberge-Gildewart.

Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart, Na zdjęciu od lewej: Maciej Cholewa, Diana Lelonek, Maria Anna Potocka, Delfina Jałowik, Arta Valstar-Verhoff, Egon Bruhin, fot. Rafał Sosin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart, Na zdjęciu od lewej: Maciej Cholewa, Diana Lelonek, Maria Anna Potocka, Delfina Jałowik, Arta Valstar-Verhoff, Egon Bruhin, fot. Rafał Sosin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszą nagrodę, w wysokości 40 tysięcy franków szwajcarskich (około 151 tysięcy złotych), otrzymała Diana Lelonek. Wyróżnienia po 15 tysięcy franków szwajcarskich (około 56 tysięcy złotych) przyznano Maciejowi Cholewie i Małgorzacie Goliszewskiej.

Coroczny konkurs stypendialny Fundacji Vordemberge-Gildewart odbywa się w różnych krajach europejskich. W tym roku MOCAK po raz drugi został zaproszony do przygotowania jego edycji w Polsce. Aby dokonać jak najobiektywniejszego wyboru, organizatorzy skierowali prośbę o zarekomendowanie najciekawszych młodych twórców do najważniejszych instytucji prezentujących sztukę współczesną w Polsce. Były to: Galeria Arsenał w Białymstoku, Galeria Bielska BWA, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu, Gdańska Galeria Miejska, BWA Katowice, Bunkier Sztuki w Krakowie, Galeria Labirynt w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, BWA Tarnów, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, BWA Wrocław, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu i BWA Zielona Góra. Do wystawy Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018 zakwalifikowanych zostało 16 artystów. Ich prace wzięły udział w konkursie. Wystawę w Galerii Beta MOCAK-u można oglądać do 23 września.

Fundacja Vordemberge-Gildewart rozpoczęła działalność w 1981 roku zgodnie z ostatnia wolą wdowy po Friedrichu Vordembergem-Gildewarcie Ilse Ledy, która spędziła z nim wiele lat. Celem statutowym tej instytucji jest wspieranie artystów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Jury przyznaje wybranemu twórcy nagrodę wystarczającą na pokrycie kosztów działalności artystycznej przez okres około dwóch lat. Zadaniem kuratora zaproszonego przez Fundację jest zorganizowanie wystawy wybranych artystów oraz zaprezentowanie portfolio każdego z nich.

Laureaci nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart
Wyniki konkursu: 28 czerwca 2018 roku

Komentarze wyłączone.