• 2018-06-28

Festiwal Organowy Non Sola Scripta we Wrocławiu

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na jubileuszową, XXV odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta – jednego z najstarszych i najbardziej renomowanych przeglądów muzyki organowej w Polsce i Europie. Cykl koncertów rozpocznie się 1 lipca i przez całe lato, co niedzielę, gościć będzie w zabytkowym Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim.

XXV Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta (źródło: materiały prasowe)

XXV Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta (źródło: materiały prasowe)

Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną – także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. Nieoczekiwane wariacje na temat znakomitych dzieł muzyki dawnej, ale i propozycji współczesnych – w tym roku na Ostrowie Tumskim usłyszymy kompozycje Chopina, Bacha czy Haendela, ale i Ennio Morricone, Wojciecha Kilara oraz Krzesimira Dębskiego – są wynikiem energii, jaka wytwarza się w niecodziennych koncertowych składach.

Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory we wnętrzach Kościoła Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnego dla zwiedzających. Przez całe lato będzie można usłyszeć tam największych wirtuozów i improwizatorów organów, tytularnych organistów najwspanialszych katedr Polski i zagranicy – w tym roku zaproszenie na wrocławski festiwal przyjęli m.in. Giampaolo di Rosa (Włochy), Ourania Gassiou (Grecja), Renate Lesieur (Litwa), Johannes Skudlik (Niemcy), Roberto Bonetto (Włochy). Podczas koncertu otwarcia 1 lipca o godzinie 19.00 będzie można usłyszeć wspólny występ Dyrektora Artystycznego Festiwalu, wybitnego organisty profesora Andrzeja Chorosińskiego i znakomitego skrzypka Andrzeja Konstantego Kulki.

XXV Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta
Od 1 lipca do 2 września 2018 roku
Kościoła Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu
Strefa Kultury Wrocław

Komentarze wyłączone.