• 2018-06-28

Ska-P wystąpi w Polsce

15 września w warszawskim klubie Stodoła wystąpi Ska-P. Jedna z największych gwiazd sceny alternatywnej na świecie wraca do gry po czteroletniej przerwie w działalności artystycznej.

Ska-P (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ska-P (źródło: materiały prasowe organizatora)

Założona w 1994 roku w Madrycie formacja od samego początku postawiła na energię, rytm i rewolucyjny, antyestablishmentowy przekaz. Wydany przez AZ Records pierwszy album zespołu Ska-P zawierał m.in. utwór Como Un Rayo, poświęcony drużynie piłkarskiej Rayo Vallecano z robotniczej dzielnicy Madrytu – Vallecas, w której wychowywali się członkowie grupy. Utrzymany w skocznym tempie kawałek szybko stał się nieoficjalnym kibicowskim hymnem.

Dowodzona przez charyzmatycznego Roberto Pulpula Gañána ekipa bardzo szybko wyrobiła sobie markę dzięki nieprawdopodobnie żywiołowym występom, które są ich znakiem rozpoznawczym do dzisiaj i zaledwie dwa lata później podpisała kontrakt z prestiżową wytwórnią RCA Records. Album El Vals del Obrero (Walc robotników) okazał się przełomowy dla zespołu – utwór Cannabis stał się ogólnoświatowym przebojem.

Kolejne albumy potwierdziły klasę Ska-P i ugruntowały pozycję zespołu na międzynarodowej scenie. Płyta Que Corra la Voz z 2002 roku do dziś uchodzi za apogeum możliwości grupy i jej najlepszą wizytówkę. Zaledwie trzy lata później Hiszpanie zawiesili działalność. Triumfalny powrót nastąpił w 2008 roku. Jego owocem był doskonały album Lágrimas y Gozos oraz wyprzedane sale koncertowe. Singiel Crimen Sollicitationis, bezpardonowo atakujący Kościół katolicki za skandale pedofilskie, odbił się szerokim echem na całym świecie. Rozpędzony walec Ska-P zatrzymał się po raz drugi w 2014 roku – zmęczeni niekończącymi się trasami koncertowymi muzycy zawiesili działalność formacji na czas nieokreślony.

Ska-P
15 września 2018 roku
Klub Stodoła w Warszawie

Komentarze wyłączone.