Present Performance 5

Piąta odsłona festiwalu Present Performance poświęcona będzie przyszłości możliwej do przewidzenia i wydarzeniom z przeszłości, co do których wystąpienia nie ma całkowitej pewności. Performans będzie sposobem spędzania czasu, spowolnienia czasu, trwonienia czasu, zabijania czasu i zarządzania czasem, a przede wszystkim medium pozwalającym zakrzywiać czasoprzestrzeń i wypatrywać przyszłości na horyzoncie.

Present Performance, identyfikacja: Marcel Kaczmarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Present Performance, identyfikacja: Marcel Kaczmarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszeni artyści ponownie zaprezentują się w Brzeźnie – nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w której podział na „przed”, „teraz” i „po” czasami wydaje się tylko kwestią umowną. Tym razem widzowie spotkają ich nie tylko w Parku im. J. J. Haffnera, ale również w Lido – Domu Przy Plaży przy ulicy Brzeźnieńskiej 4 – gmachu wzniesionym w miejscu słynnego hotelu Seestern, w którego sali balowej regularnie odbywały się turnieje tańca i przyjęcia. Wybudowana na przełomie XIX i XX wieku Gwiazda Morza spłonęła w 1949 roku podczas jednej z tych imprez. Jak głosi lokalna legenda miejska – ponoć za sprawą rosyjskich gości bawiących się tu w sylwestrową noc.

Tegoroczny festiwal otworzy jego stały uczestnik – Leszek Przyjemski, którego akcja Międzynarodowe Spotkania Galerii Nieistniejących z 1975 roku stała się inspiracją do pokazywania performansu właśnie w tej okolicy. Zaraz po nim praktykę skakania zaprezentuje Paweł Sakowicz, w openairowym wydaniu swojej pracy Jumpcore, inspirowanej tajemniczą samobójczą śmiercią Freddiego Herko, jednej z gwiazd warholowskiej fabryki. Wieczorem, widzowie będą mogli zobaczyć dwugodzinną wersję najnowszej pracy Ani Nowak Bez Tytułu 3 w jednym z pokojów Lido, a w piwnicy hotelu postapokaliptyczny duet Zuzanny Ratajczyk i Juana Pablo Cámary I remember the last episode but not the last anecdote, po którym rozpocznie się impreza z udziałem artystów festiwalu. Drugiego dnia Present Performance pokażemy akcję duetu Małpeczki, solowy performans Marty Ziółek i pierwszy sezon performatywnego serialu science-fiction Soft Spot Przemka Kamińskiego, którego pięć odcinków odkrywa kolejne części choreograficznej tajemnicy.

Program:

30 czerwca

  • 16.00 Spacer po Brzeźnie z Dorotą Kuś, początek: Lido Dom Przy Plaży (ul. Brzeźnieńska 4), Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera
  • 17.30-19.00 Leszek Przyjemski, gość honorowy // Paweł Sakowicz, Jumpcore, Lido Dom Przy Plaży (ul Brzeźnieńska 4)
  • 19.00-21.00 Ania Nowak, Bez tytułu #3
  • 21.00 Zuzanna Ratajczyk i Juan Pablo Cámara, I remember the last episode but not the last anecdote
  • 22.00 Future Perfect Party: Tancereczki (Paweł Sakowicz/Mateusz Szymanówka), Zuzanna Ratajczyk, Juan Pablo Cámara

1 lipca

Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera

  • 16.00-18.00 Małpeczki
  • 18.00-20.30 Marta Ziółek // Przemek Kamiński, Soft Spot (Sezon 1, Epizody 1-5)

Present Performance 5: Future Perfect
Artyści: Przemek Kamiński, Małpeczki (Maria Magdalena Kozłowska i Maria Toboła), Ania Nowak, Zuzanna Ratajczyk i Juan Pablo Cámara, Paweł Sakowicz, Marta Ziółek, Leszek Przyjemski i inni
Organizator: Gdańska Galeria Miejska
Kurator: Mateusz Szymanówka
Koordynatorka: Gabriela Warzycka-Tutak
Od 30 czerwca do 1 lipca 2018 roku
Gdańsk-Brzeźno, Lido Dom Przy Plaży i Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera

Komentarze wyłączone.