• 2018-06-28

12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Od 14 do 21 listopada odbędzie się w Warszawie 12. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Podobnie jak w ubiegłych latach, identyfikacja wizualna festiwalu inspirowana jest lunarnymi znakami zodiaku. 2018 to rok Psa, który symbolizuje szczerość, lojalność, gotowość do dialogu oraz przyjazną i radosną naturę.

„12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program Festiwalu obejmuje kilka sekcji. Asian Cinerama przygotowana w partnerstwie z Asian Film Awards Academy prezentuje kino gatunkowe i najnowsze filmy wybitnych twórców, nominowane i nagrodzone w czasie tegorocznego rozdania Azjatyckich Nagród Filmowych. Wśród filmów tej sekcji znajdzie się jedna z najważniejszych chińskich produkcji ubegłego roku, Młodość (Youth, Chiny 2017) Feng Xiaoganga, nazywanego chińskim Spielbergiem. Szeroko komentowane dzieło reżysera to nieoczywiste spojrzenie na okres Rewolucji Kulturalnej: historia grupy młodych artystów, przygotowujących spektakle dla wojska. Nostalgia, z jaką portretowane są ich pierwsze miłości i dylematy wkraczania w dorosłość, spotyka się tu z tragizmem toczących się w tle przemian historycznych.

„12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie zabraknie sekcji Pokazów Specjalnych. Wśród prezentowanych filmów znajdą się m. in. najnowszy film tajskiego specjalisty od gry konwencjami gatunkowymi – Samui Song Pen-ek Ratanaruanga (Tajlandia, Niemcy, Norwegia 2017), stylowy psychologiczny thriller inspirowany kinem Hitchcocka i melodramatami z lat 60. Inni przedstawiciele tajskiej Nowej Fali pojawią się jako współautorzy projektu Dziesięć lat. Tajlandia (10 Years Thailand, Tajlandia, Hongkong, Japonia 2018), prezentowanego na tegorocznym festiwalu w Cannes. To kontynuacja cyklu zapoczątkowanego przez głośny hongkoński Dziesięć lat ukazujący potencjalne zmiany społeczne zachodzące w najbliższej przyszłości na skutek obecnych decyzji politycznych. W tajskiej odsłonie nowelowego filmu za kamerą znaleźli się Chulayarnnon Siriphol, Apichatpong Weerasethakul, Wisit Sasanatieng oraz Aditya Assarat, prezentujący w tym szczególnym arthouse’owym science-fiction swoje wizje nadchodzącej dekady. Alegoryczne i całkiem dosłowne obrazy to refleksja nie tylko nad tym, co dzieje się w Tajlandii, ale szersza – i niekoniecznie wesoła – prognoza dla świata.

Osią festiwalu, jak co roku, będzie konkurs, prezentujący najnowsze autorskie produkcje z krajów takich jak Tajwan, Hongkong, Malezja, Japonia, Chiny czy Tajlandia. Towarzyszące pokazom spotkania z gośćmi staną się okazją do dyskusji o sztuce, kinofilskich fascynacjach i współczesnej kulturze. Nowe Kino Azji to miejsce spotkań awangardowych estetyk, kontrowersyjnych wypowiedzi, formalnych eksperymentów i świeżych głosów, komentujących współczesną azjatycką rzeczywistość.

12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięciu Smaków
Od 14 do 21 listopada 2018 roku
Fundacja Sztuki Arteria, Warszawa

Komentarze wyłączone.