• 2018-06-28

Animator PRO I ruszyły zapisy

W dniach 11 i 12 lipca odbędzie się kolejna edycja konferencji Animator PRO, która od kilku lat gromadzi profesjonalistów zajmujących się filmem animowanym. Animator PRO to branżowe spotkanie adresowane do profesjonalistów – z mniej lub bardziej ugruntowanym dorobkiem.

Animator PRO / 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Animator PRO / 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program pierwszego dnia Animatora PRO (11.07) poświęcony zostanie zagadnieniu storytellingu. Rozpocznie się panelem dyskusyjnym zatytułowanym Storytelling w dobie nowych technologii. Trendy i kryteria selekcji festiwalowych z udziałem Chrisa Robinsona – dyrektora artystycznego Ottawa International Animation Festival, Gerbena Schermera – kuratora i programera, który w 1985 roku, wspólnie z animatorem Gerritem van Dijkiem, założył Holenderski Festiwal Filmów Animowanych i pozostawał jego dyrektorem do 2018 roku oraz Naga Vlademersky’ego – założyciela i dyrektora programowego London International Animation Festival, oraz jednego z dyrektorów Melbourne International Animation Festival. Pierwszego dnia ANIMATORA PRO będziemy ponadto gościć twórców Jeszcze dzień życia (Another Day Of Life) – filmu, wyreżyserowanego przez Damiana Nenowa i Raula de la Fuente i zrealizowanego w studiu Platige Image, który miał swoją światową premierę na Festiwalu w Cannes. O procesie tworzenia filmu opowiedzą: Katarzyna Jarzyna – Kierownik Produkcji, Urszula Łuczak, która podczas produkcji filmu była odpowiedzialna za storytelling oraz Tobiasz Piątkowski – Script Consultant. Program pierwszego dnia Animatora PRO zakończymy prezentacją VR-owego projektu Wykreślona Warszawa (Crossed-Out Warsaw), dzięki któremu będzie można zobaczyć jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuchła II Wojna Światowa i doświadczyć w wirtualnej rzeczywistości jak czuliby się warszawiacy, gdyby mogli się przespacerować po niezrealizowanej dzielnicy ich marzeń.

O projekcie, który obecnie jest w fazie intensywnego rozwoju, opowiedzą jego twórcy – współwłaściciele studia kreatywnego Pictureworks: Marcin Adamski – architekt, grafik 3d, twórca filmów, animacji i rysunków koncepcyjnych oraz Piotr Greiner – architekt i grafik 3d, które specjalizuje się w programowaniu środowisk wykorzystujących technologie Virtual Reality i Augmented Reality oraz tworzeniu wizualizacji i animacji 3D.

W drugim dniu ANIMATORA PRO skoncentrujemy się na problematyce produkcji i dystrybucji filmów animowanych oraz wykorzystania animacji w działaniach marketingowych. Anna Wróblewska, wykładowca akademicki i publicystka, specjalizująca się w tematyce przemysłów kultury i organizacji branży filmowej, opowie o źródłach finansowania filmów animowanych. Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA Robert Banasiak przedstawi program wsparcia produkcji filmowej CeTA Film Studio. Alicja Gancarz, która od 2011 roku przygotowuje blok poświęcony filmowi krótkometrażowemu Ale krótkie w kanale Ale kino+, a od 2014 roku selekcjonuje filmy krótkometrażowe na antenę Canal+, przygotuje prezentację zatytułowaną Twój film w telewizji? Poradnik krok po kroku. Grzegorz Wacławek ze studia Animoon – producent i reżyser filmów animowanych, współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji przedstawi nowatorską technologię własnego autorstwa – SMODO, która ma szansę zrewolucjonizować rynek animacji, podobnie jak technologia motion capture kilka lat temu zrewolucjonizowała rynek gier.

Drugiego dnia Animatora PRO zaprosimy również na dwa panele dyskusyjne: “Konkurs Timecode Akcja Animacja – W jaki sposób skutecznie wykorzystać animację na potrzeby komunikacji marketingowej”, w którym wezmą udział Michał Gwardys – asystent działu produkcji w Timecode Film Production, Jerzy Drozda – dyrektor techniczny oraz kierownik działu badań i rozwoju w Studiu Human Ark i Katarzyna Rykaczewska, która zajmuje się doradztwem strategicznym oraz komunikacją domu produkcyjnego Dynamo Film, studia Delapost oraz konkursu Timecode Akcja Animacja, którego strategię współtworzyła.

Tegoroczną edycję ANIMATORA PRO zakończy panel dyskusyjny zrealizowany przez Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji i zatytułowany Animacja a dystrybucja – co zrobić, aby animacja doczekała się publiczności?, w którym wezmą udział: Cezary Kruszewski, dyrektor dystrybucji w spółce NEXT FILM, Sean Bobbit, prezes studia BreakThru Films oraz producent filmowy, którego ostatni film Twój Vincent zdobył nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy film animowany w 2017 r. oraz nominacje do Złotych Globów, BAFTA oraz Oscara, Mateusz Możdżeń – od sześciu lat związany ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i Krzysztof Mielańczuk – kierownik Redakcji Repertuaru Dziecięcego w wiodącym na polskim rynku telewizyjnym kanale dziecięcym TVP ABC.

Animator PRO I ruszyły zapisy
Od 11 do 12 lipca 2018 roku
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Komentarze wyłączone.