• 2018-06-27

XXIII Summer Jazz Festival w Krakowie

Od 24 czerwca trwa w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami XXIII edycja Summer Jazz Festival, jednej z największych tego typu imprez w Polsce. I choć cały program zapowiada się niezwykle interesująco, szczególną uwagę fanów przyciągnie z pewnością cykl pod nazwą Koncerty gwiazd.

XXIII Summer Jazz Festival w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

XXIII Summer Jazz Festival w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zapoczątkuje go Alfredo Rodriguez, fenomenalny, nominowany do Grammy pianista i kompozytor pochodzenia kubańskiego, który wystąpi 27. czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Alfredo Rodriguez Trio zaprezentuje materiał z najnowszej, czwartej autorskiej płyty lidera The Little Dream. Album ukazuje wszystkie atuty Rodrigueza jako kompozytora, pianisty i lidera. Dokonując kunsztownej syntezy elementów muzyki kubańskiej, afrykańskiej, klasycznej i jazzu, artyście udało się stworzyć jednolitą wypowiedź o wysokich walorach artystycznych, a przy tym przystępną w odbiorze i posiadającą klarowny przekaz. To muzyka niezwykle melodyjna, kolorowa, pełna ciepła, zagrana z sercem.

28 czerwca w Kijów Centrum zagra, po raz pierwszy w Krakowie, legendarny saksofonista tenorowy Charles Lloyd. Towarzyszyć mu będzie zespół The Marvels oraz gość specjalny, wybitny gitarzysta Bill Frisell.

Charles Lloyd od 2015 nagrywa dla Blue Note; w 2016 ukazał się jego studyjny album I Long To See You – pochodzący z tego krążka materiał zostanie zaprezentowany podczas koncertu w Krakowie. Jest to muzyka oparta w dużym stopniu na improwizacjach budowanych wokół tradycyjnych songów amerykańskich, takich jak Abide With Me, All My Trials czy Shenanodah. Szerokie, melodyjne frazy saksofonu Lloyda idealnie korespondują z wystudiowanymi barwami gitary Frisella i dyskretną perkusją Harlanda. Utwory mają wyciszony, kontemplacyjny klimat, wykonywane są w skupieniu, uwodzą słuchacza pastelowymi kolorami.

8 lipca w sali Auditorium Maximum wystąpi Take 6, najbardziej utytułowana grupa wokalna świata. Sześciu dżentelmenów, śpiewających a cappella muzykę z kręgu gospel, R&B, jazzu, soulu i popu, mających na koncie aż dziesięć statuetek Grammy i tyle samo nagród Dove (Gospel Music Awards) oraz współpracę z Rayem Charlesem, Quincym Jonesem, Marcusem Millerem i Steviem Wonderem, wykona program poświęcony zmarłemu w ub. roku wokaliście i przyjacielowi zespołu Alowi Jarreau.

Take 6 to sześć głosów zintegrowanych w jeden perfekcyjnie działający instrument. Każdy prezentowany utwór jest precyzyjnie zaaranżowany, każda interpretacja zaskakuje ekspresją, potężną dawką swingu, wirtuozerią, a jednocześnie ciepłem i elegancją. Członkowie Take 6 dysponują fantastyczną techniką wokalną, która umożliwia im prezentowanie najbardziej wymagającego repertuaru, śpiewanie scatem, a nawet wprowadzanie elementów beatboxingu (imitowanie dźwięków perkusji i basu). Na estradzie nawiązują doskonały kontakt z publicznością, ich występy to przemyślane shows, łączące muzykę, ruch sceniczny i taniec.

Paradę gwiazd zamknie saksofonista tenorowy Pharoah Sanders, ikona jazzu, muzyk, który wywarł wpływ na wielu artystów awangardy, w tym Johna Coltrane`a, wizjoner, stawiany w jednym szeregu z takimi gigantami nowego jazzu, jak Ornette Coleman, Cecil Taylor, Albert Ayler.

Sanders słynie z wyjątkowego brzmienia, nad którym pracował przez całe życie, słusznie zakładając, iż stanowi ono najważniejszy element stylu muzyka jazzowego. Jego sound, określany często mianem „dzikiego”, „nieokrzesanego”, odznacza się potężną dynamiką, dodatkowo wzmacnianą przez tryle i różne odmiany wibrata nie spotykane u innych saksofonistów, oraz niestabilną intonacją, powstającą w efekcie wprowadzania wielodźwięków (multifonik) i operowania mikrotonami. Najbardziej radykalne koncepcje pojawiły się w muzyce tworzonej przez niego w latach 60., w kolejnych dekadach grał w sposób bardziej tradycyjny, a jego brzmienie przybierało nierzadko liryczny charakter (m.in. A Prayer Before Dawn, 1987; Welcome To Love, 1990). Wciąż pozostaje aktywny, lubi zaskakiwać nowymi pomysłami. Jego koncert w Krakowie (12. lipca, Centrum Kijów) z pewnością będzie wielkim wydarzeniem.

XXIII Summer Jazz Festival
Od 24 czerwca do 5 sierpnia 2018 roku
Organizatorzy: Fundacja My Polish Heart, Cracovia Music Agency
Miejsce: Piwnica Pod Baranami w Krakowie

Komentarze wyłączone.