Jerozolima Tarasewicza

Inspiracją dla wystawy Leona Tarasewicza w Galerii Foksal była wizyta artysty w Jerozolimie. Kompozycja wypełniająca całą przestrzeń galerii składa się z pulsujących, jednokolorowych, żółtych świateł.

Leon Tarasewicz, „Jerozolima”, fot. Grzegorz Dąbrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leon Tarasewicz, „Jerozolima”, fot. Grzegorz Dąbrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Psychologowie dowodzą, że żółta barwa skutecznie przyciąga uwagę i dlatego jest używana w znakach ostrzegawczych. Przy czym żółte światło nie sygnalizuje bezpośredniego zagrożenia jak czerwone, ale jest bardziej komunikatem o możliwym niebezpieczeństwie, powiadomieniem nakazującym ostrożność. W naturze podobne funkcje pełni żółte ubarwienie niektórych owadów czy gadów. Wskazują też na wiele pozytywnych cech obcowania z kolorem bliskim słońcu, utożsamianym z latem i zabawą, dlatego żółtego koloru szczególnie chętnie używają reklamodawcy zabawek. Jednakże zwracają też uwagę, że nadmiar żółtego i różne jego odcienie mogą wzbudzać napięcie i irytację.

Kolor żółty obecny w pejzażu Jerozolimy, a tylko sporadycznie pojawiający się w historii polskiego malarstwa ma dla Tarasewicza znaczenie metafory. To jak stwierdza w wywiadzie Żółć mistyczna, z czasem pulsującym przez tyle stuleci.

Leon Tarasewicz. Jerozolima 
Kurator: Lech Stangret
Otwarcie: 29 czerwca 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 2 lipca do 31 sierpnia 2018 roku
Galeria Foksal w Warszawie

Komentarze wyłączone.