• 2018-06-26

Teatr na Opener Festival – Klata, Tomaszewski, Karasińska

7. edycja festiwalu muzycznego Opener Festival to wydarzenie nie tylko dla miłośników muzyki. W specjalnie przygotowanych namiotach odbędą się trzy przedstawienia, w tym Wesele w reżyserii Jana Klaty.

„Teatr na Open'erze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Teatr na Open'erze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Teatr na Open’erze będzie strefą wolnego patriotyzmu i nieskrępowanej krytycznej myśli o nacjonalizmie i przyszłości. Teatralne namioty wypełni Wesele Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty – jego ostatni spektakl zamykający dyrekcję w Narodowym Starym Teatrze, 2118. Karasińska Anny Karasińskiej z Nowego Teatru i Cezary idzie na wojnę Cezarego Tomaszewskiego z Komuny // Warszawa.

To świetne spektakle pokazujące alternatywne możliwości i sposoby myślenia o wspólnocie i jej fundamentach. Co sprawia, że czujemy się razem, identyfikujemy z innymi, działamy i myślimy wspólne. Czy na pewno tym fundamentem jest narodowość, a nie wielkie idee społeczne zdolne poruszyć wystygłe serce wspólnoty?

Wesele Klaty z potężnym brzmieniem blackmetalowej Furii od razu po premierze stało się legendą. Dawno tekst Wyspiańskiego nie powiedział nam tylu prawd o nas samych. To najlepsza lekcja obywatelskości z krytycznym dystansem. Cezary Tomaszewski zaprowadzi nas na prywatną wojnę ze stereotypami męskości, waleczności i bohaterstwa, a wszystko to w rytm pieśni Stanisława Moniuszki. Natomiast Anna Karasińska pokaże nam swoją wizję ludzkości z przyszłości. Zobaczymy siebie za sto lat, a z tej perspektywy będzie nam łatwiej dostrzec, czy na pewno wszystko co dzisiaj robimy, robimy dobrze…

Kuratorami siódmej edycji Teatru na Open’erze jest Alter Art i Nowy Teatr w Warszawie.

Opener Festival, Teatr na Open’erze
Od 4 do 7 lipca 2018 roku
Alter Art i Nowy Teatr w Warszawie

Komentarze wyłączone.