• 2018-06-26

Kopciuszek w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Kopciuszek w reżyserii Łukasza Gajdzisa to ostatnia w tym sezonie premiera Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Twórcy spektaklu ukłonili się w stronę młodszej widowni, prezentując nową odsłonę dzieła Joël’a Pommerat’a.

„Kopciuszek”, reż, Łukasz Gajdzis, Teatr Polski w Bydgoszczy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kopciuszek”, reż, Łukasz Gajdzis, Teatr Polski w Bydgoszczy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tykający zegarek Kopciuszka nakazuje myśleć o zmarłej matce. Jeśli przestanie to robić, nawet na moment, matka na pewno odejdzie. Patrzy więc na zegarek, ustawia budzik i milczy.

W tle słychać podekscytowaną Macochę, która opowiada córkom o swojej wizycie w sklepie, gdzie jej figura, uroda i wdzięk po raz kolejny zostały docenione. Podobno zaczyna ją to nudzić, W pokoju Kopciuszka siedzi jej Ojciec, stary wdowiec, który postanowił na nowo odnaleźć szczęście w szklanym i nowoczesnym domu Macochy, Teraz odpala kolejnego papierosa wbijając nieobecny wzrok w ścianę, Słychać trzask, ale to nic takiego. To tylko ptaki rozbijające się o ściany szklanego domu.

Tak zaczyna się spektakl w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Jest to familijna opowieść o dojrzewaniu i wchodzeniu w relacje, o znaczeniu dialogu i chęci milczenia. w końcu – o postrzeganiu siebie przez pryzmat własnych doświadczeń, które nigdy nie przestają zaskakiwać.

Za dramaturgię spektaklu odpowiada Daria Sobik. Występują: Katarzyna Figura (gościnnie, Macocha), Emilia Piech (Kopciuszek), Michał Surówka (Książę), Jakub Ulewicz (Ojciec) i inni.

Kopciuszek, reż. Łukasz Gajdzis
Teatr Polski w Bydgoszczy
Premiera: 24 czerwca 2018 roku

Komentarze wyłączone.