• 2018-06-26

Dzieje grzechu: Film i spotkanie z Kubą Mikurdą

Filmoteka Narodowa zaprasza na głośny film Waleriana Borowczyka będący adaptacją powieści, którą na początku XX wieku określano mianem „literackiego skandalu”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Kubą Mikurdą, reżyserem dokumentu Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka.

„Dzieje grzechu” reż. W. Borowczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dzieje grzechu” reż. W. Borowczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzieje grzechu (1975) to interesująca formalnie ekranizacja głośnej powieści Stefana Żeromskiego. Pełna zwrotów akcji, tragiczna historia wielkiej miłości pochodzącej ze zubożałego mieszczaństwa Ewy Pobratyńskiej (Grażyna Długołęcka) do żonatego Łukasza Niepołomskiego (Jerzy Zelnik). Jest to jedyny zrealizowany w Polsce pełnometrażowy film fabularny w dorobku Waleriana Borowczyka, jednego z najbardziej intrygujących twórców, jakich zrodziło polskie kino, autora przełomowych filmów z pogranicza kina autorskiego i erotycznego.

Świat po raz pierwszy usłyszał o Walerianie Borowczyku w 1957 roku, za sprawą zrealizowanej wspólnie Janem Lenicą animacji Był sobie raz. Pod koniec lat 50. wyjechał do Francji, gdzie początkowo tworzył przede wszystkim animacje. Jego pełnometrażowy debiut fabularny – Goto, wyspa miłości (1968) – wzbudził powszechny zachwyt, zapewniając reżyserowi miejsce w panteonie najważniejszych twórców kina autorskiego. Choć w latach 70. był hołubiony przez krytyków, tworzył światowej klasy kino, którym inspirowali się m.in. Terry Gillian i Neil Jordan, a jego filmy były pokazywane w konkursie w Cannes, już dekadę później został zaszufladkowany jako twórca filmów erotycznych.

Po projekcji zapraszamy na rozmowę o twórczości reżysera z Kubą Mikurdą, filmoznawcą i autorem wyróżnionego na tegorocznym Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity, dokumentu o Walerianie Borowczyku. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu, Tomasz Kolankiewicz.

Dzieje grzechu: Film i spotkanie z Kubą Mikurdą
27 czerwca 2018 roku, godz. 19.00
Sala Ziemia Obiecana
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Komentarze wyłączone.