• 2018-06-25

Oto laureaci 37. Festiwalu Młodzi i Film!

Norman Leto za swój pełnometrażowy debiutów fabularnych Photon otrzymał Wielkiego Jantara 37. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Jurorzy nagrodzili także Pawła Maślonę za film Atak paniki, Jagodę Szelc reżyserką filmu Wieża. Jasny dzień.

Norman Leto laureat Wielkiego Jantara 2018, fot. Borys Skrzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Norman Leto laureat Wielkiego Jantara 2018, fot. Borys Skrzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych pod przewodnictwem Xawerego Żuławskiego uznał, że Norman Leto w swoich filmie pokazuje rozmach i oryginalną wizję zrealizowaną bez kompleksów, dzięki której po wyjściu z kina czujemy się wzbogaceni. Nagrodę imienia Stanisława Różewicza za reżyserię otrzymał Paweł Maślona – reżyser Ataku paniki – za finezyzjne panowanie nad wielowątkową opowieścią, która wzrusza, bawi i przeraża. Z kolei Jantar 2018 za scenariusz powędrował do Jagody Szelc – reżyserki i scenarzystki filmu Wieża. Jasny dzień. Zdaniem jurorów jest to scenariusz, dzięki któremu powstał najbardziej tajemniczy i kontrowersyjny film tego festiwalu.

Nagrody aktorskie za najlepszą rolę kobiecą i męską trafiły do Magdaleny Popławskiej – za rolę w filmie 53 wojny oraz Grzegorza Damięckiego za Podatek od miłości. Odkryciem aktorskim okrzyknięto Bartłomieja Kotschedoffa za rolę w filmie Atak paniki. Kompozytor Radzimir Dębski otrzymał Jantara 2018 za muzykę do debiutu Pawła Maślony. Z kolei Jantarem za zdjęcia nagrodzono Łukasza Gutta – autora zdjęć do filmu Serce miłości. Jury Młodzieżowe najlepszym filmem uznało 53 wojny Ewy Bukowskiej, z kolei Nagroda Dziennikarzy powędrowała do Pawła Maślony. Publiczność koszalińska uznała, że Nagroda Publiczności powinna trafić do Podatku od miłości Bartłomieja Ignaciuka.

Laureaci 37. FMiF, fot. Borys Skrzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laureaci 37. FMiF, fot. Borys Skrzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych Jantara 2018 za najlepszy film fabularnych otrzymał Jakub Radej za film Sweet Home Czyżewo, za najlepszy film dokumentalny Natalia Koniarz i Stanisława Cuske za Tamę, z kolei najlepszym filmem animowanym uznano Błoto Alicji Błaszczyńskiej. Adam Suzin za zdjęcia do filmu Drżenia Dariusza Bodzaka odebrał Jantara 2018 za najlepsze zdjęcia oraz Nagrodę Heliograf Rental House z przeznaczeniem na sprzęt zdjęciowy i oświetleniowy do kolejnego filmu, a montażystka Izabela Pająk otrzymała Jantara 2018 za montaż filmu Pisze do Ciebie, kochanie w reż. Magdaleny Szymków. Jurorzy pod przewodnictwem Anny Jadowskiej wręczyli także trzy wyróżnienia: Katarzynie Ewie Żak za dokument Świat Marysi, Zuzannie Stach za animację Wyspa oraz Sebastianowi Weberowi za dokument Gość.

Nagroda marki dr Irena Eris za odkrycie reżyserskie trafiła do Emi Buchwald za film Heimat. Reżyserka odebrała również Nagrodę Dziennikarzy dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Telewizja Canal+ przyznała trzy nagrody: Maciejowi Kawalskiemu za film Atlas, Filipowi Drzewieckiemu za Odprawę oraz Zuzannie Stach za Wyspę. Nagroda Specjalny Legalnej Kultury trafiła do Michała Hortysia za film Siostry.

O nagrody w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych walczyło 11 tytułów, z kolei w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych 52 tytuły: 20 fabuł, 20 dokumentów i 12 animacji.

Laureaci 37. Festiwalu Młodzi i Film
24 czerwca 2018 roku
Koszalin

Komentarze wyłączone.